»Vem, da imajo starši v glavi sliko, kako naj bi izgledala njihova idealna hčerka, jaz očitno nisem to. Ful čutim nekega pritiska, ampak ne štekajo. Pa ne samo oni, nihče ne šteka.
Edini kraj, kjer se počutim vsaj približno OK, je moja soba. Ko še tam ne zmorem več, ko mi je res bad, se porežem. Potem za nekaj časa vse to izgine.
Za tisti mini trenutek, ko me zaboli, dobim filing, da bo mogoče enkrat vse ok ... Vem, da so to utvare.
Vem, da se nič ne bo spremenilo. Še nikoli se ni, ne glede na to, kako sem se trudila ...«
To je le ena izmed zgodb, ki se skrivajo po šolskih omaricah in o katerih se ne pogovarjamo. Unicef Slovenija je ob svetovnem dnevu duševnega zdravja na Trg republike v Ljubljani postavil 90 šolskih omaric. Vsaka od njih vsebuje anonimno zgodbo o stiski otroka ali mladostnika iz Slovenije.
»S simboličnim odprtjem omaric stiske otrok postavljajo vsem pred oči, ker ne smejo ostati skrite in se je o njih potrebno pogovarjati, saj je to prvi korak do rešitve,« pravijo na Unicefu.
Namreč, vsak četrti mladostnik v Sloveniji se sooča z duševnimi stiskami.
Večina pa o stiskah, ki jih doživljajo, ne spregovori z odraslimi in jih poskuša reševati sama.
Kampanja Stiske iz omaric razkriva zgodbe o stiskah, ki so simbolično skrite v šolskih omaricah – tam, kjer otroci in mladostniki velikokrat skrijejo stvari, za katere ne želijo, da bi jih kdo videl.
90 anonimnih zgodb o stiskah so zaupali otroci, mladi, šolski strokovni delavci, psihologi in terapevti.
Stiske iz omaric so na ogled na Trgu republike v Ljubljani tri dni in še danes imate priložnost, da jih obiščete.
»Cilj odpiranja omaric in razkrivanja stisk vsem na očeh, je ozaveščati o pomenu duševnega zdravja otrok in mladih ter hkrati spodbuditi odrasle, da s pogovorom z otroki aktivno pripomorejo k lajšanju in odpravljanju duševnih stisk.
Včasih je za to dovolj že preprosto vprašanje, kako se počutiš.«
Kampanjo je podprl svetovno priznani slovenski umetnik Evgen Čopi Gorišek s svojo umetniško intervencijo.
»Pri tem projektu sodelujem iz dveh razlogov.
Eden je ta, da sem si želel sodelovati z UNICEF-om in drugi, da sem se tudi sam soočil s stisko v mladosti.
Zato se mi je zdelo prav, da s svojim delom prispevam in pomagam na način, ki je meni blizu.
Po vseh prebranih zgodbah o stiskah otrok in mladih sem dobil občutek, da je stiska v resnici ena, razlogov za stisko pa je veliko.
Zato s simbolnim pomenom zvezde in z mojimi izmišljenimi liki delim pozitivno energijo in toplino osebam, ki je ne najdejo oziroma ne znajo do nje priti. Vsak, ki je v stiski, potrebuje eno zvezdo, da pazi nanj.«
Duševne težave se pogosto začnejo že zgodaj
Duševno zdravje otrok in mladih je pomemben napovednik zdravja odraslih, saj se polovica vseh duševnih težav začne pred 15. letom starosti, 75 odstotkov vseh duševnih motenj pa se razvije do 25. leta starosti. Takojšnja obravnava je lahko ključna za nadaljnji potek bolezni.
Šola ima eno od najpomembnejših vlog pri zgodnjem prepoznavanju ogroženih otrok
Unicef Slovenija je še zapisal, da poziva odločevalce, da storijo več v prid politik za vzpostavitev celostnega pristopa k pravočasni obravnavi otrok. To zajema sistemsko povezovanje preventivnih in kurativnih storitev za krepitev celotne vertikale obravnave duševnega zdravja.
»Pedagoški in mladinski delavci so preobremenjeni in preslabo opremljeni za prepoznavo stisk in regulacijo čustvenih stanj otrok.
V Sloveniji zato opažamo porast primerov medvrstniškega nasilja, slabih medvrstniških odnosov, poslabšanja skupinske dinamike v vrtcih in šolah ter porast asocialnih vedenj, kar vpliva na porast težav v vrtcih in šolah,« je še povedala Maja Planinc, organizatorka programov zagovorništva na Unicefu Slovenija in vodja projekta Kako se počutiš.
Omarice lahko obiščete na Kongresnem trgu, kjer bodo na ogled še danes, vanje pa lahko pokukate tudi virtualno TUKAJ.