Po strogi definiciji je padel šport z loparjem, ki izvira iz Mehike, običajno igran v dvojicah na zaprtem igrišču, nekoliko manjšem od igrišča za dvojice pri tenisu. Čeprav si padel s tenisom deli enak sistem točkovanja pa so pravila, udarci in tehnika povsem drugačni.
Del igrišča tudi stene
Po nekaterih ocenah gre za najhitreje rastoči šport na svetu po številu igralcev. Gre za nekakšno mešanico tenisa in skvoša. Po naravi je družaben šport, ki se ga je relativno lahko naučiti in je primeren za vse generacije.
Velika prednost padla je v tem, da je primeren za vse nivoje igralcev in ni odvisen toliko od fizične moči in sposobnosti dobrega začetnega udarca, temveč bolj igra strategije in dobrega sodelovanja s soigralcem.
Podobno kot pri tenisu je tudi padel igrišče na sredini razdeljeno z mrežico, glavna razlika pa je ta da so, podobno kot pri skvošu, del igrišča tudi stene. Žogica se tako lahko odbija tudi od sten, kar pogosto postreže z izjmeno zanimivimi in napetimi izmenjavami.
Kakšna pa so osnovna pravila te zanimive igre?
Osnovni cilj igre je, da se žogica na nasprotnikovem polju dvakrat odbije od tal, kar pomeni, da dosežemo eno točko.
Začetni udarec izvedemo tako, da je lopar v trenutku stika z žogico pod igralčevim pasom. Pri tem udarcu je potrebno žogico usmeriti diagonalno v nasprotnikovo polje, pri čemer se mora žogica po udarcu prvič dotakniti tal. Nato se lahko odbije od steklene stene.
Med igro se žogica lahko odbije tudi od steklene stene ali kovinske mreže, vendar šele po dotiku tal. Če igralec žogico pošlje neposredno v steno ali mrežo na nasprotnikovi strani, se šteje kot avt.
Točkovanje poteka povsem enako kot pri tenisu, pri čemer se igra na dva dobljena niza.
Kje lahko igramo padel?
Ker gre za relativno mlad šport, ki šele pridobiva na popularnosti, so padel igrišča v Sloveniji relativno redka. K sreči je v Ljubljani na voljo en športno rekreativni center v Črnučah.