Slika je simbolična.
Ljubljanainfo
Sob, 2.11.2024 05:00
Cene najema se lahko razlikujejo glede na to, ali ste komitent banke ali ne.

Če doma ne želite hraniti določenih dragocenosti, dokumentov ali drugih pomembnih predmetov, obstaja alternativa – najem bančnega sefa. 

Zveza potrošnikov Slovenije je preverila, katere banke v Sloveniji ponujajo to storitev, kakšne so cene najema in na kaj morate biti pozorni pri izbiri.

 

 

 

 

 

 

Kje lahko najamete bančni sef? 

Med 13 bankami, ki poslujejo v Sloveniji, jih sedem ponuja možnost najema sefov različnih velikosti. To so: Addiko Bank, BKS Bank, Intesa Sanpaolo Bank, Gorenjska banka, Lon, NLB in OTP banka.

Najem manjših sefov stane manj kot sto evrov na leto pri večini teh bank, medtem ko so večji sefi dražji, kar je odvisno od njihove velikosti in izbrane banke. Nekatere banke omogočajo tudi mesečni ali polletni najem, kar je priporočljivo le, če sef potrebujete za krajše obdobje, saj podaljševanje mesečnih najemov na letno raven običajno ni stroškovno učinkovito.

Razlike v ceni najema

Cene najema se lahko razlikujejo glede na to, ali ste komitent banke ali ne. Nekatere banke ponujajo nižje cene za stranke, ki imajo pri njih paketne račune, medtem ko so za nekomitente najemi lahko dražji. Običajno je potrebno nadomestilo plačati vnaprej za celotno obdobje najema, pri predčasnem odstopu od pogodbe pa sorazmernega deleža plačila praviloma ne vrnejo. 

Bančni sefi so pogosto zasedeni 

Število sefov in njihove lokacije se razlikujejo med bankami. Nekatere banke ponujajo sef le na eni od svojih poslovalnic, druge pa na več lokacijah po Sloveniji.

Le najemnik sefa ima dostop do njegove vsebine, lahko pa tudi pooblaščenec, če mu to omogočite. Sefi so nameščeni v varovanih prostorih banke, kjer pred dostopom bančni uslužbenec identificira najemnika. 

Pomembno je poudariti, da vsebino sefa poznate le vi. Strah pred krajo z uporabo najdenega ključa je odveč, saj je dostop nadzorovan in omogočen le po identifikaciji.

Kaj storiti v primeru dedovanja?

Če najemnik sefa umre, morajo dediči obvestiti banko. Banka bo omogočila dostop le tistemu dediču, ki je naveden v pravnomočnem sklepu o dedovanju. To pomeni, da se vsebina sefa ne more prenesti na dediče brez uradne potrditve.

Ključe sefa morate skrbno hraniti. V primeru izgube, poškodbe ali kraje ključa je nujno, da to nemudoma sporočite banki. Stroške morebitnega nasilnega odpiranja sefa, zamenjave ključavnice in izdelave novih ključev krije najemnik, pri čemer lahko ti znašajo nekaj deset evrov, odvisno od banke.

Ali je vsebina sefa zavarovana? 

Zveza je preverila tudi, ali je vsebina bančnih sefov zavarovana, in jasne odgovore prejela od petih bank. Svetujejo, da se pred sklenitvijo pogodbe pozanimate, kdaj in v kakšni višini ima najemnik pravico do povračila škode. Prav tako svetujejo, da najemniki vsebino sefa natančno popišete in fotografirate, saj to lahko olajša dokazovanje v primeru težav.

Starejše novice