Stožice so včeraj gostile dobrodelni spektakel z nekdanjimi zvezdniki dobrodelnega namena, danes pa se na zelenici največjega slovenskega nogometnega objekta igra večni derbi.
Državni prvaki Ljubljančani gostijo rivale iz Maribora, ki v Stožicah že vse od septembra 2019 niso slavili ligaške zmage. Vijoličasti so za nameček brez zmage ostali tudi na zadnjih treh ligaških tekmah, po remiju z Rogaško in Domžalami so izgubili še s Celjem.
Olimpija ima na lestvici točko naskoka pred Mariborom, ki ga je prehitela z zmago v Murski Soboti. Zmaji so pred tem izgubili domači obračun s Celjani, krog pred tem pa so v dvoboju devetih zadetkov slavili v Kidričevem.
»Derbi je derbi, takšne tekme se zmaguje, nič drugega ni pomembno. Forma in lestvica pred derbijem nimata vpliva na potek dogodkov, zgodi se lahko marsikaj. Vse točke so pomembne, vsaka tekma enako šteje, toda pomembnost takšnih dvobojev je na vrhuncu. Za igralce, osebje, navijače.
V dvoboj se bomo podali tako zavzeto kot vselej. Želimo ostati pri vrhu, zato se nadejamo dobre predstave. Z njo želimo na tekmo Olimpije privabiti čim več ljudi. Gledalci morajo na tribunah uživati in to je eden izmed naših ciljev.
Gledljiv, všečen nogomet z zadetki, prava predstava pa bi seveda v tem trenutku pomagala pri dvigu samozavesti v pričakovanju novih izredno zanimivih in zahtevnih izzivov,« je derbi napovedal ljubljanski trener Joao Henriques.
V taboru zeleno-belih nimajo pretiranih težav s poškodbami, čeprav manjka kapetan Timi Max Elšnik, bo pa zanimivo videti, če bodo zmaji z mislimi povsem pri derbiju. Državni prvaki bodo namreč v četrtek v francoskem Lillu odigrali uvodno tekmo skupinskega dela UEFA Evropske konferenčne lige.
V štajerski prestolnici se ne morejo izgovarjati na evropske obveznosti, lahko pa alibi poiščejo v nekaj poškodbah. Prvi derbi sezone bodo besedah trenerja Damirja Krznarja izpustili Martin Milec, Arnel Jakupović, Marko Kolar in Hilal Soudani.
»Vsak dvoboj med Mariborom in Olimpijo, ne glede na položaj na lestvici, je derbi. V derbiju pa favorita ni. Vedno lahko pride do izraza tudi dejavnik domačega igrišča, takšnih ali drugačnih okoliščin.
Statistika, ki govori o razmerju medsebojnih tekem v Ljubljani od leta 2019, pa nam morda celo ustreza, saj obstaja pri teoriji velikih številk tudi tisti drugi del. Enkrat se bo zgodilo…«
OLIMPIJA LJUBLJANA - MARIBOR 2:1
Strelec: Rui Pedro (33'), Ratnik (65'); Laušić (69').
Olimpija: Vidovšek, Silva, Sualehe, Ratnik, Muhamedbegović, Motika, Posavec, Diogo Pinto, Doffo, Pedro Lucas, Rui Pedro. Trener: Joao Henriques.
Maribor: Jug, Žinič, Watson, Uskoković, Strajnar, Laušić, Vrhovec, Lorber, Guerrico, Repas, Castro. Trener: Damir Krznar.
POTEK TEKME!
1' Pričetek tekme v Stožicah.
5' PRILOŽNOST za Maribor! Akcijo je pričel Jan Repas, Mark Strajnar je podal pred gol, Erico Castro pa je po odbitku s kolenom streljal mimo vrat.
7' Težave za mariborskega vezista, Marcel Lorber na tleh.
8' Marcel Lorber nazaj v igri.
15' Rezultat še vedno 0:0.
17' Neverjetna PRILOŽNOST za Olimpijo, mariborski vratar uspešno obranil. Rui Pedro je neoviran prišel do udarca z glavo, Ažbe Jug pa je strel Portugalca odbil.
21' Ponovna PRILOŽNOST za Olimpijo, Nemanja Motika skoraj zadel z glavo, rezultat ostaja 0:0.
21' Mariboru se je ponudila obetavna situacija po protinapadu. Po podaji Jana Repasa je z roba kazenskega prostora sprožil Andraž Žinič, Matevž Vidovšek je bil na pravem mestu.
24' David Sualehe je po kotu in izbiti žogi nevarno sprožil z 18 metrov, na mariborsko srečo pa je meril mimo vrat Ažbeta Juga.
33' Nova PRILOŽNOST Ljubljančanov, Nemanja Motika je izigral oba osrednja branila Maribora, Štajerce pa je po strelu z vrha kazenskega prostora rešil Ažbe Jug.
33' GOL! V taboru Olimpije se veselijo vodstva. David Sualehe je podal z leve strani igrišča, ob oddaljenejši vratnici pa je z glavo zadel neovirani Rui Pedro.
36' Odgovor Maribora, a je Ignacio Guerrico z razdalje streljal preko domačih vrat.
39' Nova NEVARNOST za vrata Maribora. Jorge Silva je odlično sprejel dolgo podajo Davida Sualeheja, nato pa s podajo v kazenski prostor našel Nemanjo Motiko. Po udarcu Srba se je s še enim odličnim posredovanjem izkazal Ažbe Jug.
41' Rui Pedro je ušel mariborski obrambi in žogo z lob udarcem poslal na vrhnji del mreže, že pred strelom pa se je ujel v prepovedani položaj.
POLČAS!
46' MENJAVI! Maribor v drugi polčas vstopa z Nemanjo Mitrovićem in Markom Božićem, v slačilnici sta ostala Max Watson in Mark Strajnar.
47' Ivan Posavec ni kaznoval napake Nemanje Mitrovića, poskus loba je končal v rokah Ažbeta Juga.
56' RUMENI KARTON! Nemanja Motika si je po prekršku nad Marinom Laušićem prislužil rumeni karton.
58' RUMENI KARTON! Ahmed Muhamedbegović je nepravilno zadrževal Erica Castra in je bil kaznovan z rumenim kartonom.
61' RUMENI KARTON! Marko Božić je porumenel po prekršku nad Agustinom Doffom.
65' MENJAVA! Erica Castra je zamenjal Xhuliano Skuka.
65' GOL! Marcel Ratnik je povišal vodstvo Olimpije, branilec zmajev je po prostem strelu z desne strani igrišča neoviran zadel ob oddaljenejši vratnici.
69' GOL! Znižanje ljubljanske prednosti, po predložku Marka Božića je z glavo zadel Marin Laušić.
70' RUMENI KARTON! Marcel Lorber je na nedovoljen način zaustavil Ivana Posavca.
72' PRILOŽNOST! Jorge Silva je izvedel prosti strel po prekršku nad Posavcem, Ažbe Jug je močan udarec pod prečnik izbil v kot, po katerem je bil vratar Maribora še enkrat na mestu.
73' PRILOŽNOST za izenačenje! Po predložku z desne strani igrišča je najprej poskušal Marko Božić, vendar je nastreljal ljubljanski blok, odbita žoga pa je končala pri Xhulianu Skuki, ki pa je streljal mimo desne vratnice.
75' MENJAVE! Josip Iličić je pri Mariboru zamenjal mladega Marcela Lorberja, domači strateg Joao Henriques pa v igro pošilja Mustafo Nukića, Petra Agbo in Marka Bresta. Tekmo so končali Diogo Pinto, Rui Pedro in Pedro Lucas.
82' Peter Agba je z razdalje streljal mimo desne vratnice mariborskega gola.
83' MENJAVI! Saar Fadida je zamenjal Nemanjo Motiko, pri Mariboru pa je Behar Feta nasledil Blaža Vrhovca.
84' RUMENI KARTON! Nemanja Mitrović je z vlečenjem za dres preprečil protinapad Ivana Posavca.
86' Še ena neizkoriščena PRILOŽNOST za izenačenje. Po povratni podaji Marka Božića je streljal Jan Repas, vendar streljal točno v Matevža Vidovška.
93' MENJAVA! Aljaž Krefl je zamenjal Davida Sualeheja.
KONEC TEKME!