Elon Musk (vir: X).
Ljubljanainfo
Čet, 7.11.2024 09:53
Vrnitev Donalda Trumpa v Belo hišo bi se lahko izkazala tudi kot zmaga za enega njegovih najbolj vidnih podpornikov: Elona Muska.

Najbogatejši človek na svetu je volilno noč preživel na Floridi z Donaldom Trumpom v njegovem letovišču Mar-a-Lago, ko so prišli prvi rezultati volitev.

»Ameriški prebivalci so nocoj dali @realDonaldTrumpu kristalno jasen mandat za spremembe,« je Elon Musk zapisal na platformi družbenih medijev X, ko se je Trumpova zmaga začela zdeti gotova.

V svojem zmagovalnem govoru v kongresnem centru Palm Beach je Trump nekaj minut hvalil Muska in pripovedoval o uspešnem pristanku rakete, ki jo je izdelalo eno od Muskovih podjetij, SpaceX.

Musk je Trumpa podprl skoraj takoj po poskusu atentata nanj v Butlerju v Pensilvaniji.

Kot eden najpomembnejših podpornikov novoizvoljenega predsednika je tehnološki milijarder podaril več kot 119 milijonov dolarjev za financiranje Super PAC, namenjenega ponovni izvolitvi Trumpa.

Zadnje tedne pred volitvami je Musk preživel tudi v vodenju volilne akcije v zveznih državah, kjer se bila največja bitka za glasove in ki je vključevala dnevno obdarovanje v višini enega milijona dolarjev volivcem v teh državah.

 ’Nagradna igra’ je postala predmet pravnega izpodbijanja, sodnik je pozneje odločil, da lahko nadaljujejo.

Musk je sedaj novega predsednika ZDA podprl s svojim imenom in denarjem, seveda z razlogom, poroča BBC. S Trumpovo ponovno izvolitvijo bi lahko veliko pridobil.

Novoizvoljeni predsednik je namreč dejal, da bo v drugem mandatu povabil Muska v svojo administracijo, da bi ’odpravil vladno zapravljivost’.

Musk je takšno morebitno prizadevanje poimenoval »Oddelek za vladno učinkovitost« ali DOGE.

Poslovnežu bi lahko koristilo tudi Trumpovo predsedovanje zaradi lastništva SpaceX, ki že obvladuje posel pošiljanja vladnih satelitov v vesolje.

Musk je že kritiziral tekmece, vključno z Boeingom, zaradi strukture njihovih vladnih pogodb, za katere pravi, da odvračajo od dokončanja projektov v skladu s proračunom in pravočasno.

SpaceX je prav tako začel izdelovati vohunske satelite ravno v trenutku, ko se zdi, da so Pentagon in ameriške vohunske agencije pripravljene vložiti milijarde dolarjev vanje.

Muskov proizvajalec električnih vozil Tesla bi lahko medtem požel koristi od administracije, za katero je Trump dejal, da bo opredeljena z »najnižjo regulativno obremenitvijo«.

Ravno prejšnji mesec je ameriška agencija, pristojna za urejanje varnosti v cestnem prometu, razkrila, da preiskuje Tesline sisteme programske opreme za samodejno vožnjo.

Musk se je prav tako znašel na udaru kritik, ker naj bi hotel delavcem Tesle preprečiti združevanje v sindikate. 

Združeni avtomobilski delavci so vložili obtožbe zaradi nepoštene delovne prakse proti Trumpu in Musku, potem ko sta se Musk in Trump pogovarjala o tem, da naj bi Musk odpuščal stavkajoče delavce.

Trump se je tudi zavezal, da bo znižal davke za korporacije in bogate.

To je še ena obljuba, za katero Musk verjetno upa, da jo bo držal.

Starejše novice