Tik pred tem smo, da se začnejo obsežnejša dela na območju nadvoza nad Dunajsko cesto. Ta bo od 4. do 7. januarja prihodnje leto zaprta za ves promet, sledile bodo delne zapore cestišča.
Dela v okviru urejanja Potniškega centra Ljubljana in okoliške infrastrukture bodo v naslednjih letih potekala v več fazah in na več lokacijah.
Nadgradnja železniške infrastrukture
Republika Slovenija izvaja nadgradnjo železniškega območja ljubljanskih postaj, začenši z omenjenim nadvozom, dela pa bodo vplivala tudi na potek prometa.
»Prilagojeni bodo vozni redi nekaterih vlakov na progi Jesenice–Kranj–Ljubljana Šiška–Ljubljana in progi Kamnik Graben–Jarše Mengeš–Domžale–Ljubljana Šiška–Ljubljana. V času prometnih konic bodo vlaki vozili do glavne postaje Ljubljana oziroma z nje, tako kot doslej, izven tega obdobja pa bodo vlaki ustavili na končni postaji v Šiški, tj. SŽ Šiška. Na progi Brezovica–Ljubljana bo za del vlakov organiziran nadomestni prevoz. Podrobnosti o voznih redih in postajah vlakov so na voljo na spletnem mestu Slovenskih železnic.
Vzpostavljena bo končna postaja v Šiški in posebna linija LPP, ki bo povezovala železniško postajo Šiška in Glavni kolodvor na potezi SŽ Šiška–Tivoli–Gosposvetska–Bavarski dvor–SŽ Kolodvor,« je sporočila Mestna občina Ljubljana.
V okviru nadgradnje železniške infrastrukture na območju železniške postaje Ljubljana je predvidena ureditev tirov, tirnih naprav in peronske infrastrukture, gradnja izvennivojskih dostopov na perone ter ureditev spremljajočih površin za funkcionalen dostop do infrastrukture.
»Z nadgradnjo bo zagotovljena maksimalna pretočnost postaje s povečanjem kapacitete za potniški promet ob peronih in za tranzitni tovorni promet skozi postajo, kar bo omogočilo odpravo ozkega grla. Izpolnjene bodo tudi tehnične specifikacije za interoperabilnost vseevropskega železniškega sistema za konvencionalne hitrosti v območju predvidenih posegov. Poskrbljeno bo za dostopnost javnega potniškega prometa za invalide in funkcionalno ovirane osebe. Ena glavnih ciljev posodobitve je tudi omogočanje 15-minutnih taktov potniških vlakov iz vseh petih železniških prog, ki se križajo v Ljubljani,« še napoveduje mestna občina.
Ključni datumi
A če se vrnemo k zaporam Dunajske ceste.
4. do 7. januar: popolna zapora za ves promet
Priporočen obvoz bo označen tako, da bodo vozniki z Dunajske ceste vodeni po Samovi, Drenikovi, Celovški in Tivolski cesti (in v obratni smeri). Za pešce in kolesarje bo priporočen obvoz potekal po Vilharjevi cesti, skozi podhod pod železniškimi tiri in po Trgu OF (in v nasprotno smer); mestni avtobusi Ljubljanskega potniškega prometa (LPP), ki peljejo po Dunajski cesti, bodo vozili po spremenjeni trasi: linije s končnim postajališčem na Železni cesti bodo skrajšane do Kolodvora (3G, 6B, 11B, 12 in 12D), ostale linije bodo vozile po trasi Trg OF, Masarykova, Šmartinska, Vilharjeva, Dunajska in obratno (6, 7, 7L, 8, 11, 13, 14, 19B, 19I, 20 in 20Z).
8. januar do 21. februar: dva vozna pasova v obe smeri
Pešci in kolesarji bodo na vozišču (zahodna stran); za dodatno varnost pešcev in kolesarjev bo poskrbljeno s panelno ograjo; avtobusi LPP bodo vozili po običajnih trasah.
22. februar do 30. marec: trije pasovi v obe smeri
Pešci in kolesarji bodo na vozišču (zahodna stran); avtobusi LPP bodo vozili po običajnih trasah.
Od 1. aprila dalje ostane le še delna zapora pločnikov; po 27. juniju spet sledijo zapore in obvozi zaradi izvedbe del na severni strani.