Podhod Ajdovščina so zgradili leta 1976, predvsem zato, da so pešci lahko varno prišli na drugo stran takrat zelo prometne Titove, zdaj Slovenske ceste. V njem so delovale številne trgovine; od čevljarjev, tekstila, ključavničarske delavnice ter lokali.
No, podhod svoje funkcije že zelo dolgo ne opravlja več. Pešci se vsekakor podhodu izogibajo in cesto raje prečkajo na prehodu za pešce.
Zakaj? Tekoče stopnice običajnoi ne delujejo, a ob našem obisku celo so delovale, kljub temu pa je bil podhod popolnoma prazen, srečali nismo niti ene osebe. Takoj je začutiti vonj po urinu in umazaniji, čeprav je bil verjetno nedavno očiščen. Kljub temu je videti, da je podhod Ajdovščina za nekatere tudi prenočišče.
V celem podhodu - ki je precej velik in ima precej poslovnih prostorov, ki samevajo - smo našli dva prostora, ki očitno še živita: to je ključavničar, ki je tam že od nekdaj in umetniški kolektiv Hupa Brajdič.
Že pred desetimi leti so se začele pobude za izgradnjo minipleksa v podhodu, a se realizacija projekta vsako leto odmika v naslednje leto. Župana smo vprašali, kako daleč sploh je projekt.
Minipleks: Gradbenega dovoljenja še ni
»V središču Ljubljane, v podhodu Ajdovščina, bomo zgradili minipleks mestnega kina s petimi kino dvoranami. Izgradnja minipleksa mestnega kina bo pomembno prispevala k oživitvi podhoda Ajdovščina, rezultati obiska programov v Kinodvoru pa kažejo, da je novo, večje in sodobnejše filmsko prizorišče v mestu potrebno,« ob opisu projekta zapišejo na ljubljanski občini.
Župan nam je povedal, da so v zaključni fazi podpisovanja pogodb z projektanti.
»Nato se projekt nadaljuje do gradbenega dovoljenja,« je še povedal.
»Kako je vse skupaj daleč, ne znam povedati. Vsekakor pa upam, da bo še letos zaključeno. Da lahko naslednje leto začnemo graditi.«
Mestni kino v podhodu Ajdovščina bo s programom napolnil Kinodvor, ki je sicer v Ljubljani zelo uspešen mestni kino – roko na srce pa je tudi edini kino, ki še obstaja v centru Ljubljane.
»Kinodvor je dosegel rekordne rezultate v lanskem letu, res so odlični,« jih pohvali Janković.
Tako občina deluje
»Zdaj smo spet prišli do tega, da razlagam, da v proračun tekočega leta dajemo tretjino več projektov, kot pa je denarja na razpolago,« pojasnjuje župan, kako tečejo projekti v Mestni občini Ljubljana.
»Imaš oceno projekta in jo daš v proračun, da sploh lahko začneš delati na projektu. Kajti zgodi se ravno to, da ne dobiš gradbenega dovoljenja, pritožijo se sosedje...« razlaga.
Odgovora, kdaj bomo v podhod Ajdovščina lahko šli v kino, nima.
»Upam, da bo še letos prišlo do gradbenega dovoljenja, da bi naslednje leto lahko pričeli graditi.«
Gradnja samega objekta naj bi trajala 12 mesecev, pred tem pa se načrtuje izvedba arheoloških izkopavanj, ki bodo predvidoma trajala od treh do štirih mesecev.
Izvedba projekta pred izvedbo javnega arhitekturnega natečaja leta 2019 je bila ocenjena na 7,7 milijona evrov, ocenjena vrednost projekta pred izvedbo javnega naročila pa je 13 milijonov evrov.
Glede na to, da projekt še nima gradbenega dovoljenja, je o cenah verjetno še preuranjeno govoriti.
Komentarji (4)
Idealno za kakšne diskoteke,ki jih praktično ni več,kjer bi se lahko srečevali mladi v ŽIVO
@Rock8, se strinjam. Včasih smo imel samo v centru en kup diskotek in vse si bile polne, v današnjih cajtih pa v soboto zvečer še pivnico zaprejo mislim da ob 23h. Kje so cajti Palme,Turista,Super-lija,Black-jacka,Babilona,Eldorada, DC3 Dakote,....
in dragon banke in hoteli ta bogati mafijci bugatti pralnica odtujevanja denarja kraja davkom
Predvsem pa proti zapravljanju javnih sredstev za "hollywood mafiju" zapreti moramo vse kino-dvorane