Danes je potekalo odprtje novih postajališč Bicikelj na Verovškovi ulici in Vodovodni cesti, s katerima je sedaj prebivalcem in obiskovalcem Ljubljane skupno na voljo 83 postaj z 830 kolesi.
S postajama v okolici poslovne stavbe Novartisa želita Mestna občina Ljubljana in Europlakat, ki upravlja sistem izposoje koles Bicikelj, dodatno približati uporabo javnega prevoza in trajnostnih oblik mobilnosti občanom in zaposlenim v Novartisu.
V Novartisu, ponudniku zdravil v Sloveniji, kjer deluje tudi Lek, med sodelavci spodbujajo kolesarjenje in nove korake za trajnostno mobilnost. Ravno zaradi načrtnega dela in stalnimi naložbami v kolesarsko infrastrukturo se je Ljubljana uvrstila med kolesarjem najbolj prijazna mesta na svetu.
»Tuji župani prihajajo v Ljubljano, ker si želijo ogledati ta zeleni čudež«
Otvoritve se je udeležil ljubljanski župan Zoran Janković ter se zahvalil Novartisu in Leku za razumevanje potreb svojih zaposlenih in za odprtje 83. postajališča.
»Decembra lani je Evropska komisija proglasila Ljubljano za najboljšo med dosedanjimi 20 zmagovalci, ki nosijo naziv zelena prestolnica. Med drugim so zapisali, da mnogi župani hodijo v Ljubljano, ker si želijo ogledati ta zeleni čudež sredi Evrope,« je dejal Janković.
Ljubljana je bila februarja letošnjega leta proglašena za najboljšo destinacijo v Evropi, pri čemer je bila absolutna zmagovalka z največjim številom glasov, ki so prišli izven Slovenije, je prisotne opomnil župan. Za Ljubljano so najraje glasovali Američani, Avstrijci, Nemci, Italijani in Hrvati.
»16 let nazaj tega projekta še ni bilo in ljudje so se še spraševali, ali je to Slovakia, Slovenija, Slavonija … danes tega vprašanja ni več. Vesel sem posluha s strani gospodarstva, ki ima dobre rezultate in ki svojemu kraju vrača nekaj nazaj, pa naj gre za socialo, šport, kulturo ali zdrav način življenja,« je povedal župan ter vse meščane in meščanke poznal, naj se vozijo srečno in naj čim več uporabljajo Bicikelj.
Prenova kolesarske steze na Verovškovi
Za prijetnejše kolesarjenje so poskrbeli tudi s prenovo kolesarske steze vzdolž Verovškove ulice. Kolesa so pred poslovno stavbo Novartisa za tamkajšnjo novo postajo v javni mreži Bicikelj pripeljali člani kolesarske sekcije Lekovega športno-kulturnega društva.
Vzpostavitev trajnostne mobilnosti sodi med Novartisova in Lekova načela za prehod v brezogljično družbo. Četudi le slaba četrtina njihovih sodelavcev stanuje manj kot pet kilometrov od delovnega mesta, je trajni mobilnosti naklonjena velika večina med njimi.
Cilj je trajnostni razvoj in prehod v brezogljično družbo
»Veliko dobrih razlogov imamo za zadovoljstvo ob današnjem odprtju. Rad bi pa izpostavil enega samega, in to je dobro vzajemno sodelovanje. Namreč samo, če delujemo skupaj, lahko dosežemo globalne cilje trajnostnega razvoja, ki smo jim v Novartisu zelo zavezani,« je pojasnil Robert Ljoljo, predsednik uprave Leka in predsednik Novartisa v Sloveniji.
Za prehod v brezogljično družbo je posebnega pomena spodbujanje učinkovitih, javnih, zasebnih in družbenih praks, je prepričan Ljoljo.
»Preko 400 njihovih sodelavcev v Ljubljani vsak dan ali občasno za prihod na delo uporablja kolo, vlak ali avtobus, ali pa se v službo odpravi peš. Možnost prevoza, ki jim ga omogoča javna infrastruktura, igra veliko vlogo pri njihovih odločitvah,« je še dodal.