V uredništvo smo prejeli pismo meščanke, ki opozarja na neurejenost osrednjega predela Šiške. V njem je zapisala:
»Prosim, pocukajte za rokav odgovorne glede neurejenosti soseske Pri Stari cerkvi v Šiški. Gre za predel skoraj v centru Ljubljane. Prosim vas, pojdite pofotkat fontano, stopnice, ki vodijo do Vrtca Andersen ... Sramota! Tam je tudi obrtna zbornica. Stanovalci prosimo za pomoč.«
Obiskali smo omenjeno lokacijo in preverili, v kakšnem stanju je.
Podrobneje smo se razgledali med bloki na Vodnikovi ulici (hišne številke 4, 6 in 8) in Celovško cesto. Gre za območje, kjer ima svoje prostore Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, v neposredni bližini je tudi pošta in Cerkev sv. Jerneja (tudi Stara cerkev).
Splošen vtis
Opaziti je moč veliko smeti, ki ležijo po tleh, v cvetličnih koritih in vogalih stavb, kamor jih je ‘porinil’ veter. Izstopa dotrajanost korit z zasaditvami in klopi za posedanje, podobo kazi tudi razpadajoča in nedelujoča fontana.
Iz videnega je brez dvoma moč skleniti, da območje ni vzdrževano in mestu ne more biti v ponos.
Ne zgolj zaradi estetike, temveč tudi zaradi varnosti je infrastruktura izpostavljenega območja problematična. Izpostavimo samo železa, ki štrlijo iz betonskih korit (nekoč so podpirala sedalo klopi, zdaj teh ni več), tako so zdaj kot rezila.
Pred bloki
Na Vodnikovi ulici smo preverili, kaj je z vhodom v Vrtec Andersen, ki ga izpostavlja avtorica pisma. Fotografije so zgovoren dokaz, da so njene besede utemeljene.
Če bi se hoteli z Vodnikove spustiti proti obrtni zbornici, bi lahko izbrali bližnje stopnice, vendar to ni mogoče. Okoli njih sta postavljena ograja in trakovi, ki onemogočajo prehod.
Na stopnicah namreč ni varno hoditi, saj manjka obloga, nekatere so močno poškodovane in je vsak korak lahko nevaren. Sploh, ker pri spuščanju in dvigovanju premagaš kar zajetno višino.
Ovire, da se stopnic ne da prečkati, je postavila gradbena inšpekcija, kar nesporno priča o njihovi nevarnosti.
A ni vse tako črno. Na Vodnikovi ulici, pri blokih s hišnimi številkami 4, 6 in 8, je okolica lepo urejena – cvetlična korita so zasajena, talne površine čiste, nasploh je videti, da se stanovalci trudijo. To daje prijeten vtis in kontrast preostanku območja.
Ko se spustimo na ploščad med omenjenimi bloki in Obrtno-podjetniško zbornico, pa se zgodba spet povsem spremeni. Pridemo do fontane, ki je v razpadajočem stanju.
Na območju, ki je sicer po besedah mimoidočega, s katerim smo se pogovarjali o stanju tega dela Ljubljane, namenjeno samo pešcem, je nastalo parkirišče. Nekatere zelene zasaditve v betonskih koritih so zanemarjene, manjkajo klopi.
Pred obrtno zbornico in pošto so nekatera betonska korita poškodovana. V njih je zasaditev, ki nujno potrebuje osvežitev, med rastlinjem pa je bolj opazna kopica smeti kot karkoli drugega.
Sklep
Območje med Vodnikovo in Celovško cesto je torej zanemarjeno in nevzdrževano. Gre za prostor v neposredni bližini centra mesta, kjer bi urejena okolica morala biti samoumevna, ne pa izjema.
Kako se na to odzivajo mestna občina, upravljavec območja in drugi vpleteni, bomo poročali v naslednjih dneh.
Najbolj pa skrbi to ...
Naslednje dni bomo s tega območja izpostavili še eno 'črno piko', ki pa je celo smrtno nevarna. Prebivalci tega dela Ljubljane so zaradi nje pošteno zaskrbljeni in menijo, da gre za tempirano bombo, ki lahko vodi v tragedijo.
Komentarji (3)
Pa saj to ni edina sramota tega mesta....Samo nihče si ne upa reči, da je cesar gol...Mimogrede, v najlepšem mestu z najlepšo avtobusno postajo se ne da kupiti vozovnice s kreditno kartico. Seveda tudi na avtobusu ne. In če si jo kupiš preko spleta, jo moraš natisniti. Pa si predstavljajte turiste na Brniku z vsemi temi ovirami. Potem seveda šofer mečka z drobižem pri vsakem potniku posebej in krene pol ure kasneje. Smo mi ena banana republika....Novinarji pa tudi slepi in gluhi in si nič ne upajo...
Saj je najlepše, samo v drugem smislu.
Po Jankovićevo, po Srbsko.