Mnogi na ljubljanske Žale pridejo s kolesom in se nato na pokopališče z njim tudi zapeljejo (foto: Bobo).
Ljubljanainfo
Čet, 8.8.2024 05:00
Mnogi obiskovalci največjega pokopališča v Ljubljani in Sloveniji, centralnega pokopališča Žale se pritožujejo nad številnimi kolesarji in sprehajalci psov po pokopališču. Odgovore smo poiskali na mestnem inšpektoratu in javnem podjetju Žale.

Čeprav je kolesarjenje po pokopališču Žale prepovedano, se ne zgodi redko, da se za vami oglasi zvonček kolesa, da se umaknete kolesarju s poti.

Prepovedano je tudi sprehajanje psov, a je kužke na pokopališču prav tako možno videti.

Na Inšpektoratu ljubljanske občine in Javnem podjetju Žale, ki pokopališče upravlja, so nam povedali, da na pokopališča ni dovoljen dostop z vozili

»Izjema so intervencijska vozila, na primer vozila nujne medicinske pomoči in dostop s kolesom, v primeru, da ga pešec potiska ob sebi in je hkrati na kolesu naložen tovor.«

Znak pred centralnim pokopališčem Žale, da na pokopališče ni dovoljen vstop s kolesom (foto: JP Žale).

Glede globe za vožnjo s kolesom po pokopališču skrivnostno pojasnijo, da je ta zapisana v 54. členu Odloka o pokopališkem redu v Mestni občini Ljubljana. Poiskali smo ga in ta pravi, da:

»z globo 300 evrov se kaznuje za prekršek posameznik, če ravna v nasprotju s prvim ali tretjim odstavkom tega člena.«

Prvi odstavek sicer pravi, da na pokopališča ni dovoljen dostop z vozili, tretji pa, da v primerih, ko zaradi velikosti in teže materiala nagrobnih obeležij prevoz z ročnimi vozički ni primeren, lahko upravljavec pokopališča izda soglasje za prevoz materiala z motornim vozilom. Prevoz se lahko opravi le med 7. in 10. uro.

Nadalje najdemo še zapis ljubljanske občine, da globa velja

»tudi za primer, ko po pokopališču greste peš in ob sebi peljete kolo

Na vseh vhodih na pokopališča so stojala za kolesa, razen na vhodih na pokopališči Šentvid in Rudnik, so opomnili.

Pred vhodi na vsa pokopališča so nameščene tudi obvestilne table, ki na to prepoved opozarjajo, pred vhodi na stari del pokopališča Žale pa so postavljeni še dodatni prometni znaki 2206 – prepovedan promet za kolesa.

Vožnja s kolesi po Poti spominov in tovarištva je dovoljena, vendar z nje ni dovoljeno dostopati na samo pokopališče Žale.

Pri ureditvi pokopališča Žale in nagrobnikov so sodelovali številni znani arhitekti, med njimi tudi Jože Plečnik, Ivan Vurnik, Edvard Ravnikar... Številne grobove so okrasili znani kiparji, med njimi Lojze Dolinar, Svitoslav Peruzzi ... (foto: Bobo).

Že dve leti niso napisali niti ene globe!

Za red na območju pokopališč skrbi varnostna služba in inšpektorji. Koliko kolesarjem so v zadnjem letu izdali globo, nas je zanimalo.

»Plačilni nalogi zaradi vožnje na območju pokopališča so bili v preteklosti že izdani, vendar ne v zadnjih dveh letih. Globa je, kot že rečeno, predpisana v 54. členu odloka o pokopališkem redu v Mestni občini Ljubljana.«

Pa za sprehajalce psov po pokopališču?

»Globa je predpisana v 53. členu odloka o pokopališkem redu v Mestni občini Ljubljana. Plačilni nalogi zaradi vstopa živali na območju pokopališča so bili v preteklosti že izdani, vendar pa ne v zadnjih dveh letih,« so ponovili odgovor.

Dodali so še, da so pravila ravnanja in obnašanja na pokopališču zapisana na spletni strani.

Sicer pa je na pokopališču še prepovedano hranjenje živali, tudi za to je zagrožena globa 300 evrov.

Centralno pokopališče Žale je največje pokopališče v Ljubljani in Sloveniji, z njim upravlja in na njem pogrebno dejavnost izvaja javno podjetje Žale, ki je leta 2006 slavilo 100 let obstoja (foto: Bobo).

Starejše novice