Okrogla miza z naslovom »O vlogi arhitektov v sodobnih krizah« se bo začela ob 18. uri, vodila pa jo bo izredna profesorica Tatjana Capuder Vidmar s Katedre za krajinsko planiranje in oblikovanje oddelka za krajinsko arhitekturo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani.
Sodelujoči bodo iskali odgovore na vprašanje, ali je še mogoče razrešiti sodobno prostorsko krizo in družbene krize, ki iz nje izhajajo.
Ko se je po industrijski revoluciji zgodila zdravstvena kriza, so arhitekti odgovorili s pragmatičnimi prostorskimi rešitvami: stanovanja delavcev so postala osončena, zračna, načrtovana z ergonomskimi in infrastrukturnimi standardi, postavljena v zelenje in prostorsko ločena od tovarn.
Povezan z gradbeno industrijo je modernizem ustvarjal abstraktne prostore, ki jih je mogoče kontrolirati, so homogeni in hkrati fragmentirani, ne dopuščajo diferenciacije prostora in družbe, pa vendar družbo fragmentirajo.
Nazadnje pa je neoliberalni kapital s pomočjo arhitektov ustvaril kaotični urbani prostor, v kakršnem živimo danes: poln nasprotij in eksistencialnih stisk.
Življenjski prostor tudi postaja vse bolj virtualen, mesta pa so se spremenila v produkte kapitala.
Kakšna je torej vloga arhitektov danes? Je spet nujno potrebno soustvarjanje (novega) sveta, kjer bi bila umetnost spet enkrat povezana s filozofijo, sociologijo in drugimi znanostmi, kamor prištevamo tudi medicino?
Razpravljavci na okrogli mizi bodo kardiolog Borut Jug, arhitekt Miloš Kosec, filozof Tadej Troha, sociolog Matjaž Uršič in arhitekt Boštjan Vuga.