Prihaja čas parjenja za labode grbavce, zato so si ti že začeli ustvarjati gnezda.
Labode najdemo marsikje v Ljubljani: na Ljubljanici, gnezdijo tudi v Koseškem bajerju.
Občanka je opazila, da si dva laboda delata gnezdo ob Ljubljanici, ob blokih na Rakovi Jelši.
»Labodka bo kmalu valila jajca. Otroci iz dveh blokov laboda neprestano vznemirjajo, včasih vanje mečejo kamenje,« je zapisala.
Ljubljansko občino je še zaprosila, če bi laboda lahko prestavili na drugo lokacijo, kjer bi lahko v miru dočakala in vzgajala svoj naraščaj.
Oddelek za varstvo okolja Mestne občine Ljubljana pravi, da labodi v času parjenja in skrbi za zarod potrebujejo mir.
»Tudi na Mestni občini Ljubljana se tega zavedamo, zato smo v primerih, ko labodi gnezdijo na bolj obljudenih območjih, postavili table s prošnjo, naj mimoidoči ne vznemirjajo živali, naj jih ne hranijo in naj imajo pse na povodcu.«
Društvo za opazovanje in preučevanje ptic Slovenije pa je glede gnezd labodov grbavcev, ki so najpogostejši na našem območju občanko prav tako pomirilo.
»Labod grbec je prostoživeča ptica, ki pri preživetju ni odvisna od človeške pomoči. Vrsta tudi ni ogrožena, je pa v porastu, saj se dobro prilagaja na okoljske spremembe. Prav urbana gnezda so najbolj 'konfliktna', saj ljudje mislijo, da morajo pri tem pomagati. A ni tako. Varovanje gnezd je nepotrebno in neprimerno.«
Predlagajo še, naj občanka prijazno opozori objestne otroke, da potrebujejo živali mir.
»Sicer pa za veliko vrst velja, da se v primeru, ko nadlegovanje traja dlje časa, umaknejo in si za gnezdenje poiščejo drugo, bolj primerno okolje,« so še zapisali.
Labodi so skrbi starši
Labodje gnezdo je skrbno pripravljeno iz okoliškega rastlinja in obloženo s perjem.
Izvaljenih pet do sedem jajc samica večinoma vali od 34 do 38 dni.
Puhasti sivkasti mladiči gredo v vodo takoj, ko zapustijo varno lupino in so v prvih mesecih življenja zelo lahek plen za ptice ujede, večje ribe ter plenilce z obrežja, kot so lisice in psi.
Med odraščanjem so pod skrbnim nadzorstvom obeh staršev, od katerih se oddaljijo kvečjemu za meter ali dva, pa še to za zelo kratek čas.
Največji in najtežji ptič, ki leti
Odrasli labodi grbci so poraščeni s snežno belim perjem, mladiči pa so umazano rjave barve.
Pridevek grbec se nanaša na izrazito črno grbo, ki je na korenu oranžno obarvanega kljuna.
Poleg črne grbe, ki je pri samici manjša od samčeve, je značilna tudi labodja elegantna drža z izbočenim vratom v obliki črke S.
Labod je eden največjih in najtežjih ptičev, ki še lahko letijo.
Samci tehtajo do 12 kilogramov, samice pa prek osem.
Zaradi velikosti in teže potrebuje precejšen vzletni prostor. Potreben zagon za dvig labod dobi z vztrajnimi močnimi zamahi svojih velikih peruti, ki lahko po dolžini skupaj presežejo dva metra, ter istočasnim tekom po vodi.
Komentarji (1)
Na tem delu Ljubljanice od Livade do obvoznice so labodi že kar nekaj let. Prebivalci so jih vedno pustili pri miru, le kako fotografijo je kdo posnel.., po izgradnji teh neprofitnih blokov pa je prišlo tudi precej novih prebivalcev in če je že MOL naredila te bloke, naj zdaj še tam postavi kake opozorilne table za nove prebivalce. Ne bi tudi nič škodilo, če bi postavili tudi table, da je obvezno pobiranje pasjih iztrebkov in koliko znaša kazen v primeru če se ne pobere (na Mallorci imajo take table..)