Dolgi most – betonski stebri avtocestnega mostu (foto: Nik Rovan)
Ljubljanainfo
Pet, 6.9.2024 16:00
Mestna občina Ljubljana s kampanjo »Človek, čuvaj svoje mesto« od leta 2015 opozarja na nesprejemljivost vandalizma in poudarja pomen spoštovanja skupnega javnega prostora.

Grafiti so kot zvrst subkulturnega ustvarjanja dobrodošla popestritev urbane kulture.

Prav tako pa se na Mestni občini Ljubljana zavedajo, »do so grafiti tudi zvrst, kjer je meja med vandalizmom in umetniškim ustvarjanjem pogosto zabrisana«.

Zunanji zid pri Hostlu Celica (foto: Nik Rovan)

Dvig kakovosti

A kako spodbuditi dvig kakovosti grafitiranja in obogatiti podobo javnih prostorov, obenem pa preprečiti uničevanje javnih površin?

S tem v mislih je Mestna občina Ljubljana skupaj s predstavniki grafitarjev konec leta 2011 izbrala in določila lokacije, na katerih je grafitiranje dovoljeno. Seznam so od takrat redno dopolnjevali, tako da je teh danes že 19.

  • Šiška – podhod pod Celovško cesto, pri Kinu Šiška,
  • Vič / Dolgi most – betonski stebri avtocestnega mostu, na končni postaji avtobusa št. 6,
  • Bežigrad – podvoz pod železniško progo na Drenikovi,
  • Moste – podvoz pod železniško progo na Kajuhovi,
  • Center – Trnovski pristan, betonski zid ob pločniku,
  • Center – O.Š. Trnovo, zid ob parkirišču,
  • Šentvid – podhod pred predorom Šentvid,
  • Center – transformatorska postaja pri O.Š. Trnovo, na parkirišču ob igriščih,
  • Vič / Rožna dolina – podvoz pod železniško progo na Erjavčevi (smer Prešernova – Večna pot),
  • Vič / Rožna dolina – podhod pod železniško progo (smer Cesta v Rožno dolino – Oražnova),
  • AKC Metelkova – notranji zidovi ob košarkarskem igrišču, na notranji strani kompleksa Metelkova mesto,
  • strelišče na Dolenjski cesti (zunanje betonske stene, ki gledajo na parkirišče) pa je posebej namenjeno navijaškemu grafitiranju,
  • zid parkirišča ob stavbi Pešaki (Metelkova mesto),
  • zunanji zid pri Hostlu Celica,
  • Kontejnerski objekt RogLab  (razen steklenih površin in črnih vhodnih vrat),
  • vzhodni notranji zid ob Foersterjevem baru v Foersterjevem vrtu,
  • Skate park pri Palači Cukrarna,
  • podhod pri Aleji Šiška,
  • park izbrisanih - Center Rog (na vzhodnih obodnih stenah).

Kljub temu je onesnaženost z grafiti v mestu stalno prisotna, ob zaostrenih družbenopolitičnih okoliščinah pa običajno poraste.

Globa za kršitelje znaša 208,65 evra. Kadar tovrstno početje preide tudi v kaznivo dejanje poškodovanja tuje stvari, je za obravnavo ter pregon storilcev pristojna policija.

AKC Metelkova – notranji zidovi ob košarkarskem igrišču, na notranji strani kompleksa Metelkova mesto (foto: Nik Rovan)

Za prvim tudi nadaljnji

Mestna občina Ljubljana lahko ukrepa, če se grafit pojavi na javni površini ali objektu v njeni lasti.

Takole so nam povedali: »Odzovemo se na vsako informacijo o sovražnih grafitih, jih redno pregledujemo in jih v najkrajšem možnem času odstranimo (s posebnimi tehnikami čiščenja in čistilnimi sredstvi, praviloma ne s pleskanjem).«ilnimi sredstvi, praviloma ne s pleskanjem).«

Na dediščinskih stavbah v lasti mestne občine sanacijo izvedejo takoj.

Če gre za grafit na zasebni lastniki, je odstranjevanje odločitev lastnika, čeprav je to z vidika ohranjanja stavbne dediščine zaželeno.

»Lastnike, ki bi radi preprečili tovrstna dejanja, pozivamo, da sanacijo opravijo čim prej, saj prvi grafit običajno povzroči nadaljnje,« so nam še povedali na Mestni občini Ljubljana.

Strelišče na Dolenjski cesti (zunanje betonske stene, ki gledajo na parkirišče) je posebej namenjeno navijaškemu grafitiranju (foto: Nik Rovan).

Vedno več

Mestna občina Ljubljana letno očisti približno od 4500 kvadratnih do 6000 kvadratnih metrov, strošek odstranjevanja grafitov pa je v letu 2020 znašal 41.955 evrov, v letu 2021 75.380 evrov, v letu 2022 83.641 evrov, v letu 2023 88.367 evrov, v prvem polletju 2024 pa znaša 42.285,38 evra.

Lani so grafitov očistili in zaščitili skupno 5391 kvadratnih metrov površin na več lokacijah po mestu, v prvem polletju pa 1780 kvadratnih metrov.

Ne zgolj povečan nadzor

Mestna občina Ljubljana dolgoročno rešitev za zmanjšanje vandalizma vidi v preventivni, informativni in vzgojni usmeritvi, ki spodbuja socialna ravnanja, čemur služi tudi že omenjena kampanja »Človek, čuvaj svoje mesto«.

Omeniti velja tudi program »Cela šiškarija 2024« v režiji Mladih zmajev Šiška in Turizma Ljubljana. Gre za serijo grafitarskih srečanj, v okviru katerih se bodo udeleženci pod vodstvom izkušenih mentorjev spoznali z ulično umetnostjo, kar nadalje dokazuje, da mestna občina ne nasprotuje umetniškemu izražanju, temveč vandalizmu v obliki »čečk«.

Uničevanje skupnega javnega prostora namreč terja sredstva za stroške odstranjevanja, ki bi jih lahko namenili drugim, bolj kakovostnim vsebinam.

Starejše novice