Vir: MOL
Ljubljanainfo
Tor, 22.4.2025 16:00
Drevesa, ki barvajo mestni vsakdan in simbolično predstavljajo zeleno Ljubljano.

Ob zaključku vsakoletne okoljske akcije Za lepšo Ljubljano so Ljubljančani v spletni anketi izbrali drevo in drevored leta 2024. Med 23 predlogi za drevo in 7 predlogi za drevored sta največ glasov prejela ginko v Valvasorjevem parku in drevored rdečelistnih ringlojev na Brnčičevi ulici v Črnučah.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Ljubljane, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Drevo leta 2024: ginko iz Valvasorjevega parka

Mogočno drevo vrste Ginkgo biloba, ki stoji v Valvasorjevem parku, je Ljubljančane navdušilo s svojo podobo skozi vse letne čase. Poleti daje trdno senco, jeseni pa zažari v zlato rumenih odtenkih in poživlja mestno sivino. Značilne pahljačaste liste spremlja trovrhat habitus, ki drevesu daje edinstveno obliko.

Drevored leta 2024: rdečelistni ringloji na Brnčičevi

Drevored Prunus cerasifera 'Nigra' – znan tudi kot rdečelistni ringloji – na Brnčičevi ulici v industrijski coni Črnuče je prepričal z živahnimi barvami in simboliko narave v urbanem prostoru. Cvetoča drevesa v pomladnem času prinašajo barvit kontrast in oživljajo industrijsko okolje.

Akcija z izborom izpostavlja pomen dreves za kakovost bivanja in spodbujanje meščanov k skrbi za zelenje. Letos so meščani že petič izbirali drevo leta in drugič drevored. Finaliste je določila strokovna komisija, končno odločitev pa so prepustili javnosti.

Na stavbah se pogosto srečujemo s pojavom konstrukcijskih razpok. Te so najpogosteje prisotne na stenah, večkrat pa tudi na betonskih ploščah.
Konec marca je svoja vrata v središču Ljubljane odprla nova galerija sodobne vizualne umetnosti - MUZA.

Ljubljana – mesto dreves

Ljubljana se ponaša z nazivom Tree City of the World, ki ji ga podeljujeta Fundacija Arbor Day in FAO že šesto leto zapored. Mesto ostaja tudi prejemnik nazivov Zelena prestolnica Evrope 2016 in najboljša zelena prestolnica Evrope 2021.

V Ljubljani vsako leto zasadijo 300 do 600 dreves v okviru rednega vzdrževanja ter dodatno še več kot 1000 novih dreves ob prenovah javnih površin. Med odmevnejšimi primeri je tudi uspešna presaditev dreves z Linhartove ceste v Šmartinski park.

Komentarji (1)

S klikom na gumb Komentiraj se strinjate s pravili komentiranja.
CAPTCHA
Divji kostanj (ni preverjeno)

Glasujem za divji kostanj pred dramo

Starejše novice