Na začetku leta 2024 je Slovenija štela 2.123.949 prebivalcev, pri čemer jih je skoraj 139.000 nosilo različne priimke, kar je približno 3.500 več kot leto prej.
Med njimi so še vedno najbolj pogosti Novak, Horvat in Kovačič, vendar pa se zanimive razlike skrivajo na regionalni ravni.
Novak – kralj med slovenskimi priimki
Priimek Novak nosi kar 10.620 ljudi, kar ga uvršča na 1. mesto med vsemi slovenskimi priimki. Največ Novakov živi v osrednjeslovenski regiji – kar 3146. Poleg tega je Novak najbolj pogost tudi v savinjski in posavski regiji.
Priimek Novak ima slovanske korenine in izhaja iz besede nov, v pomenu novinec, torej nekdo, ki je na novo prišel v vas ali skupnost.
Horvat – nepogrešljiv v Pomurju
Priimek Horvat je drugi najpogostejši priimek v Sloveniji in ga ima 9178 prebivalcev. Kar 3960 Horvatov živi v pomurski regiji, kjer je ta priimek tudi najbolj razširjen.
Priimek ima korenine na Hrvaškem, kjer je celo najpogostejši priimek v državi. Izhaja iz starega poimenovanja za »Hrvata«, kar razkriva zgodovinsko povezanost med obmejnimi skupnostmi.
Kovačič – močna prisotnost v Posavju
Tretje mesto zaseda priimek Kovačič, ki ga nosi 5428 Slovencev. Največ jih živi v osrednjeslovenski regiji (1178), vendar je po pogostnosti na drugem mestu v posavski regiji.
Priimek Kovačič najverjetneje izhaja iz poklica kovača in je patronimik, kar pomeni, da se je razvil kot priimek iz osebnega imena ali poklica očeta. Nastal je z dodajanjem značilne slovanske pripone -ič, ki označuje potomca ali sina kovača.
Regije s svojimi »naj« priimki
Podravska regija je dom največ Krajncev (2606), ki so tukaj tudi najbolj pogosti.
Jugovzhodna Slovenija ima največ Zupančičev (1204) in ta priimek je tukaj na 1. mestu.
Goriška regija izstopa z največ Lebanov (881) in je edina regija, kjer je ta priimek na prvem mestu.
Koroška regija ima največ Kotnikov (818) in prav tako dominira z njimi.
Obalno-kraška regija je dom več kot polovice vseh Kocjančičev (718), ki so tukaj prav tako najbolj pogosti.
Priimek Drnovšek ima izjemno močno lokalno prisotnost v zasavski regiji. Tam živi kar 411 ljudi s tem priimkom, zaradi česar je v tej regiji na prvem mestu po pogostosti.
Redkejši, a regionalno zelo izraziti
Čeprav se priimki kot so Žnidaršič, Leban ali Kocjančič ne uvrščajo med prvih deset po številu, imajo izjemno močno lokalno prisotnost in predstavljajo zanimive sledi zgodovine, migracij in identitete posameznih regij.
Več kot le številke: priimki kot ogledalo slovenske raznolikosti
Statistika priimkov ponuja vpogled v kulturno in zgodovinsko krajino Slovenije.
Regionalne posebnosti kažejo, kako močno so povezani priimki z lokalnim okoljem, zgodovinskimi vplivi in jezikovno dediščino.