Na ljubljanski Osnovni šoli Vodmat je staršem vsak mesec dostavljena nenavadna položnica v višini pet evrov, ki se nanaša na stroške prisotnosti varnostnika na šoli.
Ta poteza je vzbudila zanimanje, saj varnostniki na slovenskih osnovnih šolah niso običajna praksa. V zadnjih letih se sicer pojavljajo posamezni primeri, vendar so ti precej redki.
Kaj je razlog za odločitev te šole, da se odloči za tovrstno varnostno ukrepanje? So bili prisotni varnostni pomisleki, ali pa gre morda za preventivni ukrep v luči družbenih izzivov, s katerimi se soočamo zadnje čase?
Na družbenih omrežjih se je pojavilo več zapisov staršev otrok, ki obiskujejo navedeno šolo, v katerih izražajo skrb, saj so stroški za varnostnika postali stalna obveznost, ki se (deloma) finančno prenaša na njihova pleča.
Kaj pravzaprav pomeni ta strošek za šolo in starše ter ali je to res potrebna in upravičena odločitev?
Preverili smo, zakaj so uvedli varnostnika in kdo ga financira.
Ravnateljica Osnovne šole Vodmat Mateja Petrič je potrdila, da ima šola varnostnika – receptorja. Zanje to dejavnost izvaja preko varnostne službe, s katero ima šola podpisano pogodbo o varovanju ljudi in premoženja.
Ni pa to nekaj novega, saj je po njenih navedbah v OŠ prisoten že od leta 2005.
»Za to potezo smo se odločili na osnovi lokacije šole in okoliša, ki jo obkroža. V njeni neposredni bližini je hostel, center za odvajanje od drog in Metelkova. V stavbi je prisotna tudi zobozdravstvena ambulanta, kar pomeni, da v objekt prihaja večje število ljudi,« je pojasnila.
Pojasnila je, da imajo v zvezi s šolarji, ki obiskujejo njihovo šolo, aktivnih tudi več primerov »sodne prepovedi približevanja enega od staršev, in prav zaradi varnostnika lahko izvajamo boljši nadzor, kdo odpelje otroka iz šole,« je še razložila.
Omenila je še en primer, v katerem se je prisotnost varnostnika še kako obrestovala, saj so imeli primer otroka, ki je begal iz šole: »Varnostnik je bil tu neprecenljivega pomena, ker je skrbel za varnost otroka, da ni ušel na cesto, ker je v trenutku stiske želel oditi domov.«
Njegova vloga je tudi izvajanje parkirne in na splošno prometne logistike, tako da je v okolici šole promet bolj tekoč, pa tudi, da je izraba parkirnih mest, ki jih ni veliko, čim bolj učinkovita.
Okoli šole izvaja tudi redne obhode, kar je posledica dejstva, da se na starem igrišču za bloki nasproti šole pogosto zbirajo tisti, ki posegajo po nedovoljenih substancah.
»Na kratko torej lahko sklenem, da imamo varnostnika zaradi varnosti učencev in zaposlenih ter onemogočanja prihoda oziroma vstopa 'nepovabljenih' oseb v stavbo. Z njegovo prisotnostjo in preventivnim delovanjem smo zelo zadovoljni učenci, starši in zaposleni,« je izpostavila.
Kaj pa finančni vidik?
Sredstva za varovanje trenutno črpajo z različnimi viri: delno s sredstvi občine za varovanje, del sredstev prispeva šola, del se financira s šolskega sklada, finančno pa participirajo tudi starši, so bila pojasnila ravnateljice.
Komentarji (4)
Pravilno mi smo tudi podprli ravnatelja oš. Poljane in marsikatera šola denimo Vrhovci in oš.Vič bi morala imeti varnostnika
Cigane zaposlit.. Lenuhe ki so več let na borzi vpregnit k konje, po cele dneve sam po kavicah in posedanj v lokalih, njihov dan traja 25 ur in imajo čas varovati šole.. Ajde politiki da vas vidim kdo ma pirhe da to naredi?
Napisat deset šolskih zapovedi in jih spoštovati in to vsaka šola zase ne kar za vse enako in bo hitro red okoli šole pa ograjo
Sramota da drzava tega v celoti ne financira....fuj gamad