Za številne paciente v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana je v teh dneh bivanje v bolnišnici še posebej neznosno.
Razlog za to je vročina v bolniških sobah, saj sistem klimatizacije v naši največji bolnišnici še vedno ni v celoti vzpostavljen, ustrezno hlajenih pa je manj kot polovica objektov.
Kaj je razlog za nečloveške razmere na nekaterih oddelkih?
Stari objekti so poleg tega slabo izolirani in imajo zastarelo inštalacijo, kar pomeni, da priklop novih električnih naprav tam ni možen.
Iz Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana sporočajo, da se zavedajo, da je izvedba ustrezne klimatizacije bolnišničnih objektov ključna za zagotavljanje ustrezno hlajenih prostorov in zmanjšanje tveganja prenosa okužb.
Razlog za nečloveške razmere na nekaterih oddelkih je v tem, da naj bi vgradnja ustreznih klimatizacijskih sistemov zahtevala izjemno visoko finančno investicijo in zahtevno izvedbo. Zaradi omejenih sredstev so zato stare objekte le delno opremili z ustreznimi prezračevalnimi sistemi, pri čemer so se osredotočili predvsem na najbolj kritične oddelke infekcijske klinike.
Težava lokalnih hladilnih naprav
Poleg tega se pojavljajo težave pri zagotavljanju ustrezne vlažnosti in temperatur na starejših prezračevalnih sistemih, ki imajo omejeno možnost regulacije in ne morejo popolnoma zadovoljiti potreb v primeru zelo visokih zunanjih temperatur.
Lokalne hladilne naprave, ki hladijo zrak samo v določenem prostoru, predstavljajo tveganje glede prenosa okužb in so dovoljene le v primeru, da jih odobri služba za preprečevanje bolnišničnih okužb. Tako so primerni zgolj za administrativne prostore ali druge manj občutljive prostore glede prenosa okužb.
Svoje pričevanje o grozni izkušnji v vročih prostorih Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana je delila tudi uporabnica Twitterja.