Ljubljanainfo
Sre, 19.7.2023 07:00
Reklame za fitnese, pa trgovine, klime, nepremičnine - na vse to naletimo, ko se vozimo skozi Slovenijo. Bi lahko reklamne panoje kmalu prepovedali?

Tatjana Greif, poslanka iz vrst Levice, izvoljena v Mariboru, je nedavno podala pobudo za prepoved oglaševanja na javnih površinah, ob prometnicah, na kmetijskih zemljiščih, v naravi in urbanih središčih. 

Slovenija nima natančno reguliranega reklamnega oglaševanja na prostem. Pomeni, da lahko ob cestah naletimo na razne oglase, od tega, kako v tujini odpreti podjetje, do reklam za hrano, pa klime, trgovine. 

»Z vse bolj intenzivnim in ekstenzivnim reklamiranjem se promovirajo in tržijo najrazličnejši produkti in storitve, ne izbirajoč načina ne sredstev, ne kraja ne časa, in ne ozirajoč se na socialni, etični, predvsem pa okoljski vidik oglaševanja,« je zapisala poslanka.

Greif: Reklame na nas prežijo skoraj povsod

Posledica izpiljenega marketinga so jumbo plakati ob cestah, njivah, na travnikih, smučiščih, pa razni izveski, obešanke, nalepke. 

Reklame tako posegajo tudi v naravno in kulturno dediščino, opozarja poslanka. 

Poudarila je, da obstaja tudi problem preglednosti. Plakati in svetlobni panoji ob cestah, križiščih in kolesarkah namreč zastirajo preglednost, odvračajo pozornost voznikov in drugih udeležencev v prometu in s tem ovirajo promet. 

Opaža, da tudi betonski stebri globalnih trgovcev rastejo kot gobe po dežju, segajo v izjemne višine. Panoji se pojavljajo tudi na rodovitni zemlji in tako odžirajo polja in njive. 

»Te neestetske betonske markacije so vidne od blizu in daleč, od vsepovsod, nekatere celo s Triglava,« je dodala. 

Divje oglaševanje v Mariboru 

Opozorila je na primer velike stavbe mariborskega kina ob Dravi, Mariboxa, ki je v celoti oblečen v velikanski barvni pano z reklamo mednarodnega trgovskega giganta. 

Takrat je društvo mariborskih arhitektov opozorilo na deviantni, neokusni in nestrokovni poseg v prostor, ki uničuje urbano in arhitekturno kakovost stavbe. Odziva ni bilo. 

Greif na vlado naslavlja pobudo za pripravo zakonskih in podzakonskih aktov za prepoved reklamnega oglaševanja na javnih površinah, ob prometnicah, na kmetijskih zemljiščih in v naravi ter urbanih središčih. 

S tem želi, da se brzda divje oglaševanje in prepreči nadaljnje onesnaževanje okolja, krajine in narave. 

Vlada ima od 13. julija trideset dni časa, da odgovori na pobudo.

Starejše novice