Ministrstvo Republike Slovenije za zdravje je v okviru evropskih sredstev, namenjenih krepitvi mobilnih paliativnih timov po državi, Onkološkemu inštitutu Ljubljana predalo električno vozilo.
Ta pridobitev bo omogočila obiske bolnikov z rakom na njihovem domu v Osrednjeslovenski regiji.
Onkološki inštitut Ljubljana je svojo mobilno paliativno enoto ustanovil septembra 2021 med epidemijo covida-19. Mobilna enota predstavlja nadgradnjo dolgoletne paliativne dejavnosti Onkološkega inštituta Ljubljana v okviru oddelka za akutno paliativno oskrbo.
Potrebe po paliativni oskrbi so izjemno velike. Zato je ključno vzpostaviti dostopno paliativno oskrbo po celotni državi na vseh ravneh zdravstvenega sistema, so zapisali v sporočilu za javnost. Celovita in neprekinjena paliativna oskrba, ki se uvede pravočasno, bistveno izboljša kakovost življenja bolnikov z rakom.
Vsako leto v Sloveniji umre približno 23.000 ljudi, večinoma zaradi kroničnih neozdravljivih bolezni. Podatki za leto 2020 kažejo, da letno zaradi raka umre 6423 ljudi. V zadnjih letih pa je povečana stopnja umrljivosti med epidemijo covida-19 še dodatno vplivala na potrebo po paliativni oskrbi.
Na Onkološkem inštitutu Ljubljana je bolnikom z rakom na voljo tudi ambulanta za zgodnjo paliativno oskrbo in konziliarno-svetovalna služba ter 24/7 telefonsko svetovanje, od septembra 2021 pa tudi mobilna paliativna enota, s katero obiskujejo bolnike na domu, kar jim zagotavlja še kakovostnejšo celostno obravnavo.
Oddelek za akutno paliativno oskrbo Onkološkega inštituta Ljubljana poleg zdravstvene dejavnosti izvaja tudi aktivnosti izobraževanja in raziskovanja, s čimer kot terciarna ustanova za onkologijo usmerjamo razvoj paliativne oskrbe za bolnike z rakom po vsej državi, je izpostavila strokovna direktorica Onkološkega inštituta Ljubljana Irena Oblak.
Paliativa je pravica bolnika
Novo električno vozilo je predala Alja Markovič Čas, v. d. generalna direktorica direktorata za zdravstveno varstvo na ministrstvu za zdravje:
»Na ministrstvu za zdravje se zavedamo pomena dobre paliative oskrbe na vseh nivojih zdravstvenega sistema. Veseli smo, da smo lahko pridobili evropska sredstva za zagon specializirane paliativne oskrbe in tako omogočili obstoječim enotam, da se dodatno opremijo, in novim, da začnejo z delom. Paliativna oskrba je pravica bolnika v vseh okoljih, kjer biva in naša dolžnost, da to omogočimo.
Predaja vozila Onkološkemu inštitutu Ljubljana je eden od pomembnih mejnikov razvoja te dejavnosti v naši državi. Iskrene čestitke in uspešno delo še naprej.«