Mestna občina Ljubljana ne postavlja več košev za pasje iztrebke. Kljub temu je treba iztrebke za psom pobrati in odložiti v ustrezen koš.
Iztrebki predvsem mesojedih živali lahko vsebujejo patogene viruse, bakterije in notranje zajedavce. Ti lahko povzročajo različne bolezni.
Ker ovirajo mikrobiološke procese pri predelavi v kompost, med biološke odpadke ne sodijo.
A če se vrnemo na začetek. Zakaj nič več pasjih košev?
»V okviru rednega vzdrževanja javnih cestnih površin in javnih zelenih površin pasjih košev ne postavljamo več, saj je pasji iztrebek (v vrečki) s strani lastnikov psov dovoljeno odlagati v ulične ali parkovne koše, zato ni smotrno nameščati posebnih košev zgolj za pasje iztrebke,« so nam povedali na mestni občini.
Kar pa ne pomeni, da se je politika glede pravilnega odlaganja pasjih iztrebkov spremenila.
»Že vseskozi velja, da pasji iztrebki sodijo med mešane komunalne odpadke, ki jih lahko odložimo tudi v ulične koše na javnih površinah, ki so namenjeni mešanim komunalnim odpadkom.
Če torej ustreznega koša v bližini ni, je odgovornost lastnika psa ta, da iztrebke odnese s seboj. Da vrečk za pobiranje iztrebkov ne bi pozabili, jih lahko vnaprej namestimo na povodec, namesto plastičnih vrečk pa izberimo biorazgradljive.«
Kot pojasnilo: koši na javnih površinah so »nameščeni ulični koši oziroma parkovni koši za mešane komunalne odpadke, ki nastanejo »na poti« in so namenjeni sprehajalcem«.
180 pasjim košem, kolikor jih je trenutno na območju Mestne občine Ljubljana, so torej šteti dnevi. Glede na dotrajanost jih namreč postopoma odstranjujejo in jih po potrebi nadomeščajo z uličnimi ali parkovnimi koši.