Za lansko leto je bilo napovedano odprtje pasjega parka v Tivoliju, ki naj bi bil sedmi, hkrati pa z nekaj več kot 1700 kvadratnimi metri površine največji pasji park v Ljubljani.
O ureditvi novega pasjega parka se je sicer govorilo že nekaj let, kot najverjetnejša lokacija pa se je omenjal travnik, ki leži južno od teniškega centra in ob košarkarskem igrišču Gorana Dragića.
Vendar pa pasjega parka v lanskem letu v Tivoliju nismo dočakali, čeprav so na še septembra lani na Mestni občini Ljubljana povedali, da je pogodba v podpisu in da naj bi pasji park v Tivoliju zaživel do konca leta 2024.
Zato smo se obrnili na mestno občino; zanimalo nas je, ali je bila pogodba za pasji park dejansko podpisana in kje se je zalomilo, da so otvoritev pasjega parka očitno zamaknili.
Zdaj lahko poročamo, pasjega parka v Tivoliju ne bo.
Po tehtnem premisleku
»Kljub dolgotrajnemu iskanju in usklajevanju ustrezne lokacije za ureditev pasjega parka v Tivoliju, ki bi bila skladna z usmeritvami Zavoda za varstvo kulturne dediščine in Zavoda RS za varstvo narave ter Mestne občine Ljubljana, smo se po tehtnem premisleku vendarle odločili, da tega v parku Tivoli ne bomo izvedli,« so nam povedali na Mestni občini Ljubljana.
Pobude prihajajo
Mestna občina Ljubljana je od leta 2007 postavila šest pasjih parkov.
Ob Vilharjevi ulici v sklopu Severnega parka so leta 2010 uredili pasji park v velikosti 930 kvadratnih metrov, leta 2013 ob Pesarski v Štepanjskem naselju v velikosti 960 kvadratnih metrov, leta 2016 v Kosezah ob koseških blokih na Ulici bratov Učakar v izmeri 1420 kvadratnih metrov, leta 2017 v Šmartinskem parku v izmeri 1500 kvadratnih metrov, leta 2018 za garažami na Clevelandski ulici v izmeri 1000 kvadratnih metrov in leta 2019 na bregovih Ljubljanice med Štepanjskim naseljem in Fužinami v okviru parka Muste.
»Tipsko v okviru teh projektov praviloma uredimo površino, namestimo ograjo, klopi in stebričke s košem za pasje iztrebke.«
Uporaba pasjih parkov je v Mestni občini Ljubljana sicer brezplačna. Trenutno število ni dokončno:
»Od občanov prejemamo pobude za nove pasje parke, ki jih urejamo skladno s potrebami in prioritetami ter glede na razpoložljivost in namembnost površin.
Pri tem se usklajujemo tudi s četrtnimi skupnostmi, predstavniki stanovanjskih sosesk ter s poznavalci, lastniki in ljubitelji psov ...«