Foto: Bobo
Ljubljanainfo
Pet, 16.2.2024 14:00
Stanovalci sosednje stavbe so že vložili tožbo, gradbenega dovoljenja še ni, najemnina na Litostrojski pa astronomsko visoka. Vas to na kaj spominja?

Ansambel ljubljanske Drame bo junija zapustil svojo matično stavbo. Težko je napovedati za koliko časa, saj gradbenega dovoljenja še vedno ni

Kulturno ministrstvo trdi, da bo vse to urejeno v nekaj mesecih, vendar so se prebivalci sosednje Nemške hiše nedavno odločili vložiti tožbo zoper državo

Naše osrednje narodno gledališče se bo za čas prenove preselilo v industrijsko cono zunaj mestnega središča, v prostore zasebnika, ki jim bo za to zaračunaval vrtoglavo najemnino.

Še vedno brez gradbenega dovoljenja

Leta 2022 si je dotrajane prostore ljubljanske Drame ogledal premier Robert Golob in obljubil, da bodo do 115. obletnice gledališča »ta simbol spravili na tak nivo, kot si zasluži,« kar naj bi se zgodilo do konca mandata vlade. A po letu in pol se še vedno ne ve, kdaj bo zagotovljeno gradbeno dovoljenje.

Državni sekretar na kulturnem ministrstvu Matevž Čelik je za RTV sicer poudaril, da pričakujejo, da bodo imeli gradbeno dovoljenje do začetka poletja. A v začetku februarja so sosedje Drame, prebivalci v hiši za gledališčem, vložili tožbo zoper državo. Dober mesec pred tem je namreč vlada sprejela sklep, da t. i. Gradišče, ulica med Dramo in Nemško hišo, postane javna korist. 

»Ulica Gradišče ni javna ulica, ampak je zemljišče v solasti Drame, sosedov, občine. Za uporabo tega zemljišča je morala Drama pridobiti soglasja vseh lastnikov. Na to temo so več kot tri leta potekala pogajanja s solastniki in ker so bila ta pogajanja neuspešna, ker so bile nerazumne zahteve in tudi zakonsko neuresničljive, se je vlada odločila, da bo posegla po orodju, ki ga ima na voljo v zakonu o urejanju prostora in je za gradnjo Drame, ki je javna, državna, kulturna infrastruktura razglasila javno korist,« Čelik obrazloži odločitev vlade.

Sosedje so imeli veliko zahtev, predvsem finančnih, pa tudi zahtevo za zagotavljanje parkirišč med gradnjo. Na zahteve je ministrstvo odgovorilo, vendar pa ne razkriva podrobnosti, češ da gre za odprta pravna vprašanja.

Zakaj k zasebniku?

Poleg tega se postavlja vprašanje, zakaj se Drama ne seli v prostore katerega izmed javnih zavodov. Izkušnja ob prenovi ljubljanske operno-baletne hiše kaže, da se lahko prenove zavlečejo tudi po več let, brez vsakršne odgovornosti za zamudo.

Ravnateljica Drame Vesna Jurca Tadel je povedala, da so se dogovarjali s Cankarjevim domom za izvajanje programa Male drame, vendar prostor za izvajanje programa na velikem odru ni bil primeren.

»Dogovor, da bi tam izvajali program Male drame, je bil že dolgo sklenjen oziroma je veljal. Tudi mi smo začeli z njimi dogovore izhajajoč iz tega, da je Mala Drama tam zagotovljena, ampak mi smo seveda iskali tudi prostor za izvajanje programa na velikem odru. To pa se je izkazalo kot velik problem. Recimo za sezono 2024/25 bi lahko v Cankarjevem domu dobili en termin v Linhartovi dvorani, kratek, in dva v Štihovi dvorani, kar absolutno ni primerno,« je povedala za RTV.

Vrtoglava najemnina

Znani poslovnež Miran Boštic si v industrijski coni Litostroj v Šiški snuje, kot sam temu pravi, industrijske Križanke: 

»Mi torej težimo k temu, da bi v industrijski coni naredili neko novo prizorišče. Imamo kritično velik prostor tukaj, več kot deset tisoč kvadratov. Drama bo zasedala približno polovico tega prostora.« 

Zgolj za najemnino bo plačevala 71 tisoč evrov na mesec.

»Pogodba je za zdaj narejena 3 + 1 + 1. Zdaj, če bi bilo treba podaljšat, se podaljšanje definira pol leta vnaprej, tako da imamo vsi čas; mi, da novo vsebino pripravimo in te prostore poskušamo dati spet na trg, Drama pa ima čas, da se umakne,« je še povedal Boštic.

Starejše novice