Gre za umetnike ali za »wannabe« ulične umetnike, so se spraševali Ljubljančani (vir: Reddit).
Ljubljanainfo
Tor, 18.3.2025 11:00
Razvila se je prava debata, ali so zadnji grafiti, ki so se pojavili v podhodu Tivoli izraz umetnosti ali le kracarije.

Podhod pri Moderni galeriji predstavlja glavno povezavo mestnega središča s parkom Tivoli. 

Leži v osi, ki povezuje Tivolski grad z Mestno hišo. Do sredine prejšnjega stoletja je bila to promenada, ki je predstavljala jedro družabnega življenja v mestu.

Oživitev nekdanje promenade na osi, ki bi povezovala Tivolski grad z Ljubljanskim, se je zgodila z zaprtjem Tromostovja in Stritarjeve ulice za motorni promet.

Leta 2009 so tako prenovili podhod Tivoli pri Moderni galeriji.

Takrat so odstranili grafite in namestili protigrafitno zaščito betonskih sten podhoda z mrežo. 

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Ljubljane, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Okrogle praznine v stenah so obdali z orehovim lesom in omogočili ljudem prostor za postanek, počitek, branje knjige ali druženje. 

Zavod za turizem Ljubljana je za prenovo podhoda namenil 248.755 evrov sredstev.

A 16 let kasneje je podhod že kar »izmučen«, čeprav je vmes že bil očiščen. 

Grafitarji brez težav ustvarjajo na zaščitno mrežo, popisane so tudi lesene klopce oziroma z lesom obdane odprtine v steni.

Tako se je ob zadnji »umetniški intervenciji« v podhodu Tivoli nekdo vprašal, ali gre za umetnike ali za »wannabe« umetnike torej take, ki bi radi bili umetniki, pa to niso.

»Ma, dokler je to po raznih podhodih in takem me niti ne moti. Bolj me moti na fasadah hiš,« je zapisal nekdo.

»Tisočkrat raje vidim to namesto vseh 'murto' in 'hur' kracarij. Nobena umetnost ni vsem vsem, definitivno pa to ni 'krneki',« je zapisal drugi.

Tretji pa je cinično pripomnil: »Rišejo grafite na že obstoječe grafite? Blazno uničenje, resnično katastrofa za Ljubljano!«

Starejše novice