Magnificov menedžer Igor Arih je včeraj za N1 povedal, da Zavod Republike Slovenije za varstvo narave ni izdal soglasja za izvedbo Magnificovega koncerta v Tivoliju, za katerega so že prodali več kot 13.000 vstopnic.
V igri so sicer tudi druge lokacije, a njihova prva izbira ostaja Tivoli.
Spomnimo. Magnificov veliki jubilejni koncert ob 30-letnici njegovega glasbenega ustvarjanja je napovedan za 31. avgust.
Zavod za varstvo narave je prošnjo organizatorjev Dom svobode zavrnil, po pritožbi pa je ministrstvo za naravne vire in prostor odločitev zavoda razveljavilo in jim jo vrnilo v ponovno odločanje.
Med razlogi za prvotno zavrnitev je sicer varovanje evropske gomoljčice in hrošča puščavnika.
V javnem pismu je nestrinjanje s koncertom izrazilo več kot 130 krajinskih arhitektov, biologov, urbanistov, glasbenikov, umetnikov ter uporabnic in uporabnikov parka Tivoli.
Magnifica so pozvali, naj koncert prestavi na drugo lokacijo, kjer prireditev ne bo imela negativnih posledic na ljudi in naravo.
Župan je na njegovi strani
Ljubljanski župan Zoran Janković sicer že ves čas podpira izvedbo koncerta v Tivoliju. V torek pa je na novinarski konferenci napovedal, da bodo mestni svetniki na julijski seji obravnavali predlog spremembe odloka o Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib.
Predlagana sprememba bi izločila štiri lokacije, na katerih bi bile po novem lahko dovoljene prireditve brez izdaje soglasja zavoda za varstvo narave. To so prireditveni prostor na Rožniku, sankališče ob bazenu v Tivoliju, območje pri Jakopičevem drevoredu in nedavno urejeni prireditveni prostor pri gradu Tivoli.
O pravnem smislu
Kot napovedano, je Zavod Republike Slovenije za varstvo narave danes predstavil svojo odločbo glede prireditve z naslovom Pridi nocoj v Tivoli.
Na leto dobijo okoli 70 vlog za dogodke v Tivoliju. Doslej so zavrnili tri vloge.
Med drugim so izpostavili, da dm tek za ženske predstavlja manjšo obremenitev po enoti površine, da praviloma poteka po utrjenih površinah, da ima manjši poseg na zelenice in manj ljudi; tek izvedejo v enem dnevu, približno toliko časa porabijo tudi za pripravo, za izvedbo koncerta, na katerem bi bilo enkrat več ljudi, pa bi potrebovali več kot deset dni.
Naslovili so tudi županovo namero o spremembi odloka. Ker je odlok občinski, je namera povsem legitimna, so pa poudarili, da celotni postopek ni v domeni Mestne občine Ljubljana. Dokumentacije od nje sicer še niso prejeli. Tudi zato svoje odločitve ne morejo prejudicirati.
Direktor zavoda Teo Hrvoje Oršanič je o »navijanju župana« dejal, da to razumejo in da so si zapomnili njegovo izjavo, da mora Tivoli živeti, a da mora živeti z vso tamkajšnjo floro in favno ter kulturno dediščino.
V zavodu nadalje upajo, da ljubljanski župan dela zakonito.
Oršanič je na koncu Magnificu še čestital za 30 let delovanja in mu predlagal, naj premisli, ali ima vztrajanje pri koncertu v Tivoliju pravni smisel in ali mu to koristi.
Če kdo, potem je zdaj na potezi Magnifico, meni Oršanič, da si najde drugo lokacijo.
Opankarja bi kar vztrajala. E, šerif ljubljanski, nisi taka dasa kot misliš da si.