Prikaz notranjosti novega Športnega centra Ilirija. (Foto: Atelje Lorenz Peter)
Nika Vajnhandl
Pon, 18.10.2021 17:54
Ljubljana nima sodobnega in kakovostnega olimpijskega bazena, kjer bi lahko trenirala slovenska reprezentanca.

Ljubljana je edina prestolnica v Evropi brez kakovostnega olimpijskega bazena. Na Mestni občini Ljubljana so sicer mnenja, da je v Ljubljani več bazenov, ki ustrezajo standardom za olimpijski bazen, in sicer na Kopališču Kolezija in Kopališču Kodeljevo.

A pokritega bazena, kjer bi lahko trenirala slovenska plavalna reprezentanca, ali pa bazena, ki bi omogočal izvedbo vseh največjih športnih tekmovanj, v Ljubljani ni.

Čeprav se zdi, da meščani bazena ne pogrešajo pretirano – v okviru pobud meščanov je Mestna občina Ljubljana med letoma 2018 in 2020 prejela le štiri pobude na to temo – pa ostaja dejstvo, da bi Ljubljana, ki je imela okoli 1930 najmodernejša kopališča v Evropi, morala slediti modernim standardom.

O tem se je govorilo predvsem v času pred letom 2018, ko se je začel ponovno pripravljati investicijski projekt novega plavalnega centra Ilirija.

Olimpijski bazen v Iliriji

Kopališče Ilirija so odprli spomladi 1929. Takrat je bilo eno najmodernejših v Evropi.

Trenutno je olimpijski bazen razen manjših sprememb tako rekoč enak kot ob izgradnji. 

Prenovo kopališča Ilirija na Mestni občini Ljubljana napovedujejo že od leta 2008.

Izgradnja novega kopališča je bila sprva predvidena v obliki javno-zasebnega partnerstva, vendar je zasebnik kasneje odstopil od pobude. 

Od leta 2018 pa izvajajo investicijski projekt novega plavalnega centra Ilirija, ki ga bodo zgradili iz proračunskih sredstev. 

Nov plavalni center Ilirija

Na Mestni občini Ljubljana obljubljajo, da bodo zgradili popolnoma nov športni center, ki bo poleg pokritega olimpijskega bazena in trenažnega bazena z vsemi spremljajočimi prostori obsegal še Muzej Stanka Bloudka, večjo dvorano za rekreacijo, odbojko in košarko, manjšo dvorano za gimnastiko, aerobiko in fitnes ter dvorano za borilne športe in tako še naprej združeval in ohranjal sedanjo dejavnost plavanja in atletike na tem območju. 

Na občini obljubljajo tudi, da bodo v podzemni garaži uredili parkirna mesta, na novo pa naj bi uredili tudi zeleno okolico, ki bo povezana s Parkom Tivoli. 

Hkrati naj bi z novogradnjo sledili zahtevam varovanja kulturne dediščine in ohranili pročelje sedanje stavbe ter Lattermanov drevored. 

Za Ljubljanainfo razkrivajo, da pričetek gradnje načrtujejo konec letošnjega leta. 

Dokončanje projekta je odvisno od vseh postopkov, potrebnih za izbor izvajalca gradnje.

Ocenjujejo, da se bo projekt zaključil konec leta 2024.

Ocenjena vrednost investicije je 30 milijonov evrov brez davka na dodano vrednost. Glede na kompleksnost projekta in trenutne tržne razmere pa pričakujejo, da bo vrednost investicije narasla.

To pa ni edini projekt, povezan z obnovo ljubljanskih kopališč. Poročali smo, da je v teku tudi projekt obnove kopališča Vevče.

Starejše novice