Slika je simbolična (foto: Bobo).
Ljubljanainfo
Čet, 11.7.2024 14:00
Rešitev bi bila preprosta, a je nedopustna.

Sodeč po satelitskih posnetkih se na robu mestnega središča, na zemljišču med Tobačno ulico in Bleiweisovo cesto, nahaja ogromna površina s stoječo vodo, kar predstavlja idealno okolje širjenje komarjev. 

Foto: zajem zaslona/Google Maps

To so opazili tudi občani, zato so se obrnili na mestno občino:

»Mediji in Nacionalni inštitut za javno zdravje nas opozarjajo, da so tudi pri nas komarji, ki širijo hude bolezni (na primer denga). Čeprav je označena lokacija na zasebnem zemljišču, bi lahko na podlagi ogrožanja javnega zdravja ukrepali (stopite v kontakt z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje, ministrstvom za zdravje in še drugimi, če je potrebno) in naložili lastniku, da zasuje to stoječo vodo in tako prepreči še dodatno širjenje komarjev.«  

Ukrepati ne smejo

Problematike komarjev se v Mestni občini Ljubljana še kako zavedajo in tej tematiki zadnja leta posvečajo veliko pozornosti, so sporočili iz mestne občine.

»Pri načrtovanju ukrepov upoštevamo tako prakse drugih mest, kot tudi usmeritev Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Ukrepanje v smislu množične rabe biocidnih sredstev za zatiranje komarjev na prostem skladno z mnenjem Nacionalnega inštituta za javno zdravje v Sloveniji trenutno ni dovoljeno. Uporaba teh sredstev v zunanjem okolju je strokovno smiselna oz. upravičena le pri pojavu izbruha nalezljive bolezni, ki jo prenašajo komarji, česar pa v Sloveniji do zdaj ni bilo.«

Zaradi navedenega Mestna občina Ljubljana nima pristojnosti vstopati na zasebna zemljišča in zahtevati ukrepanje, kot ga predlagajo občani. So pa že vrsto let zelo aktivni na področju ozaveščanja v zvezi s preprečevanjem množičnega pojava komarjev, prav tako v mestni občini preizkušajo druge dovoljene načine zatiranja komarjev, so še sporočili z oddelka za varstvo okolja.

Komentarji (2)

OTROČEK ŠTERN (ni preverjeno)

Po moje imajo vsi, kot ponavadi, vezane roke...

Rumpi (ni preverjeno)

A se ne da v LJ na hitro spreminjati odloke in zakone? Opankarju ni v interesu znebiti se komarjev?

Starejše novice