Vozniki v Sloveniji morajo imeti v svojih avtomobilih obvezno opremo, ki vključuje tudi komplet prve pomoči, ta pa mora biti skladen z določili Pravilnika o delih in opremi vozil.
Pravila določajo, da morajo vozniki določene dele kompleta prve pomoči zamenjati vsakih pet let, v nasprotnem primeru so lahko tudi kaznovani.
Globa za prekršek zaradi vožnje z neveljavno prvo pomočjo je 100 evrov.
Jožef Horvat: Vozniki avtomobilov avtomatično zamenjujejo celotni komplet
Jožef Horvat, pomurski poslanec iz vrst Nove Slovenije, je v zvezi z omejeno veljavnostjo kompleta za prvo pomoč na ministrico za infrastrukturo Alenko Bratušek naslovil pisno poslansko pobudo.
Horvat je v poslanski pobudi zapisal, da ima komplet prve pomoči veljavnost pet let, in sicer zaradi materialov v kompletu, ki po tem času izgubijo sterilnost in jih moramo zato zamenjati.
»Ker pravilnik ne govori o roku veljavnosti sterilnih materialov, lastniki avtomobilov oziroma motorjev avtomatično zamenjajo celotni komplet prve pomoči,« je dodal.
Pobuda za spremembo pravilnika
Pomurski poslanec je opozoril, da že zdaj zamenjava celotnega kompleta prve pomoči ni potrebna, saj pravilnik dopušča, da je po preteku roka (če prva pomoč ni bila uporabljena), potrebna zamenjava le sterilnega materiala.
»V praksi med vozniki velja prepričanje, da morajo vsakih pet let kupiti cel nov komplet prve pomoči, sicer so v skladu z 41. členom zakona o motornih vozilih lahko kaznovani z globo 100 evrov,« je dodal.
Glede na navedeno je Horvat podal pobudo za spremembo pravilnika, ki bo izrecno določal, da petletni rok veljavnosti velja le za vsebino posameznih pripomočkov v embalaži in ne za celoten komplet prve pomoči.
»Zakaj plačevati nekaj, kar ni potrebno«
Horvat je za Sobotainfo pojasnil, da ga je na to spomnilo več državljanov, pa tudi sam ima izkušnje:
»Pojavi se seveda logično vprašanje, zakaj moramo vozniki po petih letih v celoti zavreči komplet prve pomoči.
Čeprav bo kdo rekel, saj si v petih letih lahko vendarle vsak privošči nov komplet prve pomoči, ki je tam nekje med 12 in 15 evri. Ampak jaz se s tem ne strinjam. Zakaj plačevati nekaj, kar ni potrebno.«
Horvat želi, da bi se pravilnik spremenil »v skladu z zdravo kmečko pametjo«
Dodal je, da raziskovalni oddelek ob tem prosi tudi, da pogleda nekatere države, predvsem sosednje, kako so te zadeve tam urejene.
Pojasnil je, da obžaluje, da na ravni Evropski uniji ni »neke uredbe«, ki bi natančno definirala, kaj mora biti v kompletu prve pomoči.
»Vi, ko greste po Evropi z avtom s slovenskim kompletom, ni rečeno, da nekje ne bo potrebno kupiti komplet, ki je predpisan v tisti zakonodaji.
Želim si, da bi slovenski davkoplačevalci z razlogom potrošili vsak evro in da bi se ta pravilnik spremenil v skladu z zdravo kmečko pametjo,« je dodal.
Ministrstvo odgovor še pripravlja
Za odziv smo se obrnili na ministrstvo za infrastrukturo, slednji pa so odgovorili, da so poslansko vprašanje prejeli 30. januarja 2025.
»Odgovor na poslansko vprašanje je v pripravi. Rok za odgovor je 3. marec 2025,« so dodali.
Lansko leto 234 kršitev glede opremljenosti vozila
Na Policijski upravi Murska Sobota smo želeli preveriti, koliko kazni zaradi pretečenega roka kompleta prve pomoči so napisali v lanskem in letošnjem letu.
Odgovorili so nam, da podatka o tem, koliko prekrškov so policisti ugotovili zaradi potečenega roka kompleta prve pomoči, policija ne vodi.
»Policisti so v letu 2024 ugotovili 234 kršitev določil 1. odstavka 41. člena zakona o motornih vozilih, kjer so zajeti vsi prekrški glede opremljenosti vozila z brezhibno delujočimi predpisanimi deli in opremo (varnostni trikotnik, rezervne žarnice, komplet prve pomoči).
V letošnjem letu pa je bilo ugotovljenih 21 tovrstnih prekrškov. Nadzor nad opremljenostjo vozila, policisti opravljajo vsakodnevno, med izvajanjem nadzora cestnega prometa,« so dodali.