72. Ljubljana Festival se bliža koncu. Ta teden ljubitelje glasbe vsekakor čakajo še prave poslastice.
Danes, ob 20. uri, bo v Cankarjevem domu prevzel glavno vlogo eden najboljših orkestrov na svetu, Londonski simfonični orkester (London Symphony Orchestra) pod taktirko priznanega dirigenta sira Antonia Pappana.
Pappan bo z novo sezono postal njegov šef dirigent, pred tem pa je bil 22 let glasbeni direktor Kraljeve operne hiše v Londonu (Royal Opera House). Njegova izjemna kariera je bila okronana z grammyjem za najboljši klasični solo vokalni posnetek, ki ga je prejel skupaj z mezzosopranistko Joyce DiDonato.
Pappana in njegovi simfoniki danes nastopajo drugič, že včeraj so razveselili številno občinstvo. V prvem večeru se je orkestru pridružila priznana violinistka Vilde Frang, danes pa se bodo Londonskemu simfoničnemu orkestru pridružili člani Državnega zbora iz Kaunasa (Kaunas State Choir) ter pianist Bruce Liu kot solist.
Na tiskovni konferenci je dirigent Pappana povzel občutke včerajšnjega koncerta. Povedal je, da je še vedno pod vtisom tako ambienta kot občinstva, ki ima neverjeten interes in posluh za njegove simfonike.
Zgodba o ustanovitvi pred 120 leti
Zasedba z izvirnim imenom Symphony Orchestra, ki je 9. junija 1904 izvedla svoj prvi koncert, letos obeležuje 120. obletnico s posebnim odkritjem iz svojega arhiva. Našli so še nikoli javno predstavljen govor ustanovnega člana Thomasa Busbyja, ki osvetljuje zgodovino tega legendarnega orkestra.
Zgodba pravi, da so štirje vodilni člani, Adolf Borsdorf, Henri van der Meerschen, Thomas Busby in John Solomon, vsi trobilci, med vožnjo z vlakom v Manchester zasnovali drzen načrt.
Odločili so se, da se bodo odcepili od Queen's Hall Orchestra in ustanovili svoj orkester, ki bi deloval kot zadruga oziroma nekakšna glasbena republika, kjer bi glasbeniki sami izbirali dirigente.
Po Busbyjevem govoru na sestanku je 45 članov Queen's Hall Orchestra (Orkestra Queens Hall) odstopilo ter se pridružilo novonastajajočemu londonskemu orkestru.
Pionirski dosežki
Danes je orkester svetovno znan po svoji izjemni glasbeni dediščini in pionirskih dosežkih. Bil je prvi orkester, ki je svoj zvok ovekovečil na gramofonski plošči, in še vedno je eden najuspešnejših izvajalcev filmske glasbe.
Njihova večplastnost je tisto, kar jih loči od drugih, saj enako mojstrsko izvajajo tako klasično glasbo kot pop, so še zapisali pri Festivalu Ljubljana.
Litvanski državni zbor
Znamenitemu London Symphony Orchestra se bo danes pridružil Državni zbor iz Kaunasa iz Litve (Kaunas State Choir), ki izvaja tako staro kot novo glasbo. Program obsega tri dela velikih skladateljev: Uvertura Rimski karneval Hectorja Berlioza, Koncert za klavir in orkester št. 1 Frédérica Chopina in Planeti Gustava Holsta.
Državni zbor iz Kaunasa, ustanovljen leta 1969, slovi po raznolikem repertoarju, ki obsega več kot 250 obsežnih instrumentalno-vokalnih del od srednjega veka do sodobne glasbe, in sodeluje pri izvedbah oratorijev, kantat, maš, pasijonov ter odrskih in koncertnih izvedb oper. Zbor je imel na začetku svoje kariere več uspešnih nastopov v Litvi in Rusiji.
Po obnovitvi neodvisnosti Litve je navezal tesnejše stike z Zahodom, zlasti v času, ko so sodelovali s slovitim violinistom in dirigentom Yehudijem Menuhinom.
Bruce Liu, rock zvezda v svetu klasične glasbe
Zvezda večera bo Bruce Liu, zmagovalec zadnjega prestižnega Chopinovega tekmovanja v Varšavi leta 2021.
Igranje kanadskega pianista velja za dih jemajoče, zato si je Liu zagotovil sloves enega najbolj vznemirljivih talentov svoje generacije.
Njegovo življenje je prepojeno s kulturno raznolikostjo, zato navdih črpa iz različnih virov: evropske uglajenosti, kitajske dolge tradicije, severnoameriške dinamike in odprtosti, še poudarjajo na Festivalu Ljubljana.
Liu se je rodil v Parizu kitajskim staršem iz Pekinga. Ko je bil star šest let, se je z očetom preselil v Montreal. Klavir je začel igrati pri osmih letih, zdaj, pri 27. letih, ima status rock zvezde v svetu klasične glasbe.