Slika je simbolična.
Ljubljanainfo
Pet, 3.1.2025 20:00
V ponedeljek se je na območju Most pri uporabi pirotehničnega sredstva poškodoval otrok, mlajši od 14 let. Po naših informacija gre za dečka s Fužin, starega 11 let. Medtem ko okreva, je prah dvignila akcija, namenjena njemu.

Pozitivno je, da so iz UKC Ljubljana javili, da je njegovo stanje stabilno. Poškodbe rok, trebuha in obraza so bile namreč resne. 

Spomnimo

Zgodilo se je na enem od fužinskih igrišč, kjer se je zadrževala skupina otrok. Eden od njih je uporabil pirotehniko, ki najprej ni delovala, nato pa je počila, ko jo je držal v roki. 

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Ljubljane, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Dva dni kasneje se je na družbenih omrežjih pojavil zapis v zvezi s poškodovanim 11-letnikom, ki je povzročil številne odzive. Objavila ga je ženska, domnevno s Fužin, v njem pa je pozvala ljudi, naj po svojih močeh darujejo za poškodovanca.

Danes jaz, jutri ti

»Danes pišem z mislijo na to, kako močna je naša skupnost, ko stopimo skupaj. V naših vrstah je mali fantek, ki nujno potrebuje pomoč in vsak od nas lahko prispeva k njegovi boljši prihodnosti. 

Ne gre za velike vsote, gre za srčnost – vsak dar je dragocen, ne glede na to, koliko lahko prispevate. Vem, da imamo v sebi vsi tisto toplino in sočutje, ki nas povezuje. Zato vas prosim, če lahko po svojih zmožnostih prispevate in pomagate. 

Skupaj lahko ustvarimo razliko in fantku ponudimo upanje,« se glasi del njenega pozivnega pisma, objavljenega na Facebooku.

Zaključila ga je z besedami, da nas »včasih nas življenje preseneti na načine, ki jih ne moremo predvideti, in tragedije se lahko zgodijo vsakemu izmed nas. Danes je to mali fantek, jutri je lahko nekdo izmed nas. Prav zato je pomembno, da se zdaj povežemo in pokažemo, kako močna je naša skupnost, ko gre za človečnost in solidarnost,« je še zapisala avtorica.

Problem zaupanja

Tisti, ki so objavo zasledili, so jo sprejeli mešanih občutkov. Begalo jih je premalo utemeljitev in pojasnil, zakaj družina potrebuje pomoč, poleg tega se je oglasilo kar nekaj spletnih uporabnikov, ki so opozorili na možnost goljufije in se spraševali, ali se na ta(k) način sploh sme zbirati denar:

»Pobudnica dobrodelne akcije absolutno premalo pove o družini in fantku, o njihovem gmotnem položaju, skratka, ne upraviči poziva. Sodijo med ranljive, živijo v pomanjkanju? 

Kar pa je najbolj zaskrbljujoče, je to, da se je aktivirala 'navadna' občanka, kar pomeni, da bo sredstva najverjetneje sprejemala v svoje roke, mi pa bi ji morali s svojim denarjem kar zaupati,« je svoje dvome povzel eden od njih. 

Ni še odgovorila

Pri avtorici zapisa oziroma pobudnici dobrodelne akcije smo pojasnila iskali tudi mi. Za zdaj nam na zastavljena vprašanja še ni odgovorila. Zanimalo nas je: zakaj se je odločila za to potezo, kakšne so potrebe družine – zakaj potrebujejo denar, predvsem pa smo preverjali, če za njenim pozivom stoji katerakoli dobrodelna organizacija, kar bi bil edini pravilni pristop k aktivaciji pomoči fantkovi družini. 

Kot v Sloveniji določa zakonodaja, posamezniki namreč ne smejo samostojno zbirati sredstev za dobrodelne namene, razen če sodelujejo z registrirano organizacijo, ki ima dobrodelni status. 

Akcije posameznikov, ki niso pravilno urejene, namreč kršijo zakonodajo in povzročijo težave, kot so nepravilnosti v obdavčitvi ali nadzoru sredstev  - transparentnosti.

Kdo še lahko zbira? 

Dobrodelne ustanove, ki imajo status humanitarne organizacije in so registrirane pri ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. To so denimo Rdeči križ Slovenije, Karitas in Zveza prijateljev mladine Slovenije. 

Dobrodelnost, kot jo obravnavamo v prispevku, lahko izvajajo tudi društva, zavodi in druge nevladne organizacije, pri čemer morajo zagotoviti transparentnost in upoštevati pravila, kot so prijava akcije pri ustreznih organih in poročanje o zbranih sredstvih.

Nasvet donatorjem

Preverjanje pristnosti dobrodelnih akcij je ključnega pomena za zagotavljanje, da naši prispevki dejansko pridejo do tistih, ki jih potrebujejo, in da ne podpiramo goljufij ali nepravilnosti. Eden od načinov, kako to storimo, je, da obiščemo spletno stran ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, kjer je dosegljiv seznam registriranih dobrodelnih organizacij. Če organizatorja, ki mu nameravamo donirati, ni na njem, potem svoj denar raje zadržimo.

Veliko nam bo o akciji povedala tudi njena uradna spletna stran ali Facebook profil. Če tega ni, ali pa sta omenjeni strani zelo pomanjkljivi - na njima denimo ni podatkov o do sedaj zbrani vsoti, namenih pomoči in porabi sredstev  -, je to že znak za previdnost. 

Dobrodelno akcijo lahko na enostaven način preverimo tudi tako, da na spletu pregledamo, kako je medijsko pokrita in ali je podprta z javnimi izjavljanjem priznanih osebnosti ali organizacij. Če je to odsotno, to ni dober znak.

Komentarji (3)

Jazzz (ni preverjeno)

Zakaj ti sebe ne podpises pa da ti jaz odgovorim na zastavljeno vprasanje

Peso (ni preverjeno)

Sramota,otroku je prav(sicer ni glih lepo)ampak ker vzgoja ni pravilna pa mislijo da je vse vredu(pirotehnika oz smodnik pa ni glih zabava) bi morali starsi placati kazen ali pa v zapor….kar se pa otroka tice zalostno,sicer pa je ze dovolj star in berz prave vzgoje tako da moje osebno mnenje je da je fasal se premal!

Peso (ni preverjeno)

Pa se to….zbiranje denarja za nepravilno vzgojo…pa kam gre ta svet? Kazen, ne pa dobrodelnih akcij za taksno ravnanje!!!sramota,kako vas ni sram da na to sploh pomislite…dobrodelna akcija….niste normalni!

Starejše novice