Slika je simbolična.
Ljubljanainfo
Ned, 15.9.2024 11:00
Prihajajo meseci, ko se bomo morali soočiti s povečanim številom smrdljivcev. Ti bodo na vsak način želeli priti v naša domovanja, saj bodo iskali toplo zavetje. Tako imamo za vas nekaj trikov, kako se jih lahko preprosto znebite.

Smrdljivci, nadležni škodljivci, ki jih zadnja leta opažamo v vse večjem številu, povzročajo težave tako v naših domovih kot na vrtovih.

Njihova prisotnost v notranjosti stanovanja ni le moteča zaradi njihovega značilnega neprijetnega vonja, ampak lahko tudi povzročajo škodo na rastlinah. Podobno jih je dobro čim hitreje odpraviti, ko jih opazimo na vrtu in pridelku.

Zato je pomembno vedeti, kako se jih učinkovito znebiti, še posebej s preprostimi, a preverjenimi metodami.

Kaj so smrdljivci in zakaj so problematični?

Smrdljivci, znani tudi kot rjavi marmorirani smrdljivci, so invazivne vrste žuželk, ki izvirajo iz Azije, vendar so se razširili po vsem svetu, tudi v Sloveniji.

Njihovo ime izvira iz njihove sposobnosti, da ob nevarnosti ali poškodbi oddajajo neprijeten vonj, ki spominja na pokvarjeno zelenjavo.

Poleg tega lahko smrdljivci povzročajo škodo na pridelkih in vrtnih rastlinah, saj se hranijo z njihovimi sokovi, kar vodi v deformacije in propadanje rastlin.

Jeseni smrdljivci iščejo zatočišče v notranjih prostorih

Prvi korak je razumevanje vedenja teh žuželk. Smrdljivci so znani po tem, da se v jeseni začnejo pripravljati na prezimovanje in iščejo zatočišča v notranjih prostorih.

Znano je tudi, da jih privlačijo svetla okna in viri toplote. Da preprečimo njihov vstop v domove, je ključno, da pregledamo morebitne razpoke in luknje na stavbi ter jih zatesnimo.

V znanstveni raziskavi, objavljeni v reviji Journal of Insect Science, so ugotovili, da lahko uporaba mrež proti insektom in tesnilnih sredstev zmanjša vstop smrdljivcev v notranje prostore za več kot 70 odstotkov.

Za tiste, ki si želijo naravne rešitve brez uporabe kemikalij, je zanimiva tudi uporaba eteričnih olj. Olje poprove mete ali čajevca lahko razpršimo po okenskih okvirih in vratih, saj smrdljivcem ti vonji niso všeč.

Če pa že pride do vdora smrdljivcev v stanovanje, je priporočljivo, da jih ne ubijamo zmečkanjem, saj s tem sprostimo neprijeten vonj. Namesto tega jih lahko poberemo s papirjem ali jih posesamo z vakuumskim sesalnikom. Pomembno je, da po tem vrečko ali filter iz sesalnika takoj izpraznimo, da preprečimo širjenje vonja.

Odganjanje z mešanico kisa, bršljana in vode

Na vrtu lahko smrdljivci povzročijo škodo predvsem na zelenjavi, sadju in okrasnih rastlinah. Njihov način hranjenja z izsesavanjem sokov oslabi rastline, kar vpliva na kakovost in količino pridelka.

Za ekološko obdelavo vrta je priporočljivo posegati po naravnih metodah. Raziskave kažejo, da so določene rastline, kot so meta, bazilika in česen, učinkovite pri odganjanju smrdljivcev.

Smrdljivci ne marajo močnih vonjav, zato jih sajenje teh rastlin okoli vrta lahko odvrne od naseljevanja. Poleg tega je priporočljivo ročno odstranjevanje smrdljivcev, saj jih lahko preprosto prestrežemo in odstranimo z rastlin.

Mnogi pa posegajo tudi po metodi z mešanico kisa, bršljana in vode, ki se velikokrat omenja v različnih ljudskih receptih za zatiranje škodljivcev.

Kis je znan po svoji kislosti in močnem vonju, kar lahko deluje kot odganjalec številnih insektov, saj jim kisle vonjave niso prijetne. V kombinaciji z bršljanom, ki ima saponine oziroma naravne kemijske spojine, ki imajo lahko insekticidni učinek, naj bi ta mešanica delovala kot naravni repelent.

Komentarji (1)

zakajže (ni preverjeno)

Ne pisat nebuloze. Pri nas je na baziliki vedno polno smrdljivcev.

Starejše novice