Znak Gostilna Slovenija so na novo prejele Gostilna Avsenik iz Begunj na Gorenjskem, Gostilna in hotel Kunst iz Leskovca pri Krškem, Gostišče Tolc iz Sorice in Gostilna pri Žabarju iz Ljubljane (vir: ozs.si).
Ljubljanainfo
Sre, 18.9.2024 16:00
Sekcija za gostinstvo in turizem pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije je objavila seznam gostiln, ki so pridobile pravico do uporabe kolektivne blagovne znamke Gostilna Slovenija.

Na prenovljenem seznamu je 41 gostiln, med njimi pa najdemo le dve iz Ljubljane. 

To sta gostilna Ledinek na Šmarni gori in gostilna Žabar z Viča, znana po ponudbi žabjih krakov.

Na tiskovni konferenci so povedali, daje  Sekcija za gostinstvo in turizem pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije ob podpori Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport ter Slovenske turistične organizacije prenovila blagovno znamko Gostilna Slovenija ter ji tako dala nov zagon.

Matjaž Han, minister za gospodarstvo, turizem in šport, ki je med drugim poudaril: »Na ministrstvu, skupaj s Slovensko turistično organizacijo, projekt blagovne znamke Gostilna Slovenija podpiramo že od samega začetka. 

Verjamemo v njegovo pomembno vlogo pri spodbujanju trajnostne in kakovostne gastronomije ter ohranjanju naše tradicije. Slovenija je dežela z bogatimi družinskimi tradicijami in vrhunsko kulinariko, ki si zasluži, da jo delimo s svetom.« 

Izvesek, ki ga gostilne, ki imajo znak Gostilna Slovenije, obesijo zunaj (vir: ozs.si).

Gostilne preveri strokovna komisija, označene pa so z enotno tablo in znakom. Gostilne morajo ustrezati pravilom, merilom in kriterijem za pridobitev znaka in znamke Gostilna Slovenija.

Predsednik strokovne komisije blagovne znake Gostilna Slovenija je prof. dr. Janez Bogataj, so še zapisali na Obrtno podjetniški zbornici. 

Ob podelitvi znakov je povedal:  »Moje srce in duša sta danes židane volje, ker oživljamo Gostilno Slovenija. 

Mislim, da je to zelo pomembno, saj so konec koncev to že vsi poudarili. Gostilna Slovenija pokriva vsa tista temeljna področja, ki so danes značilna za kulinarično ponudbo v svetu, in sicer gastronomska dediščina, trajnostno, vzdržno in sonaravno ter prehrana štirih letnih časov. 

Mislim, da je to odlično izhodišče, na osnovi katerega bodo še v večjem številu prihajali v naše gostilne.«

Tabla Gostilna Slovenije (vir: ozs.si).

Gostilne v Sloveniji so ena od sestavin naše dediščinske in sodobne kulinarične razpoznavnosti. 

Stoletja sooblikujejo podobo gastronomske kulture in pomenijo pomembna središča družabnosti, uživanja ob dobrih jedeh in odličnih vinih ter okolja za sestanke, sprejeme in praznovanja. 

V pestrem razvoju in paleti okusov so se gostilne v Sloveniji razvijale kot značilne družinske gostinske dejavnosti. 

Njihovo poimenovanje »gostilne« je povezano z gosti in predvsem  gostoljubnostmi, s katerimi jih vabijo gostilničarji k odkrivanju okusov hišnih, lokalnih, regionalnih, slovenskih in mednarodnih jedi ter nazdravljanju z rujnimi vini, so o gostilnah zapisali na Gospodarski zbornici.

Sekcija za gostinstvo in turizem pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije z blagovno znamko in znakom Gostilna Slovenija uvaja novost na področju gostinstva v Sloveniji. 

Upravni odbor OZS je v ta namen sprejel Pravilnik o pogojih podeljevanja pravice do uporabe kolektivne blagovne znamke »Gostilna Slovenija« in imenoval strokovno komisijo za pridobitev omenjene blagovne znamke. 

Vsaka gostilna, ki bo pridobila pravico do uporabe blagovne znamke in znaka Gostilna Slovenija, bo na zunaj označena z označevalno tablo pri vhodu in lahko tudi z izveskom.

Starejše novice