Po gozdnem požaru nad Potočami: Sanirati bo potrebno približno 80 hektarov gozda

| v Slovenija

V gozdovih nad vasjo Potoče intenzivno poteka sanacija po obsežnem požaru, ki je izbruhnil 28. marca.

Zaradi gozdnega požara nad Potočami bo potrebno sanirati približno 80 hektarov gozda, pri čemer bodo skušali poskrbeti za čim večjo protierozijsko zaščito. Sečnja bo trajala več kot eno leto, nato pa je v načrtu še sadnja. 

Sanacija bo tako trajala več let, čeprav so priprave na sanacijo stekle takoj, ko je bil požar pogašen. Aprila so najprej preverili vzdržnost prehodov po gozdnih cestah, organizirali pa so tudi sestanek z lastniki gozdov. 

»Spodbujali smo jih, naj izberejo enega izvajalca, da bo delo lažje in varnejše, hkrati pa smo izvajalce motivirali, naj dajo dobre ponudbe in ne izsiljujejo ljudi v nesreči,« je za STA povedal preddvorski župan Rok Roblek.

Ustvarjajo mikro rastišča za obnovo gozda

Sečnja poškodovanega drevja se je začela maja in je razdeljena na tri cone:

V eni bodo zaradi nedostopnega terena in neugodnega rastišča izvedli minimalne posege, v drugi bodo odstranili iglavce in zaradi preprečitve erozije pustili nekatere listavce, v tretji coni pa bodo odstranili praktično vsa drevesa in pustili visoke štore, nekatere hlode in veje, da strmo območje zaščitijo pred erozijo. 

Hkrati ustvarjajo tudi mikro rastišča za obnovo gozda. Kot je za STA pojasnil vodja kranjske območne enote Zavoda za gozdove Slovenije Martin Umek, bodo v gozdu pustili nekaj ožganih listavcev. 

Ti, če niso bili preveč ožgani, še dve leti ozelenijo in s semeni poskrbijo za svoj podmladek, potem se posušijo, saj v požaru poškodovana skorja odstopa, vročina pa je poškodovala koreninske sisteme. Ta drevesa bodo tako predvidoma odstranili šele v prihodnjih letih.

Varnost je ključnega pomena

»Sanacija poteka po planu, kot je bilo zamišljeno,« je dosedanji potek del ocenil Umek. V maju so si na terenu ogledali izvedbo sečnje, zavod pa je organiziral tudi tečaje za varno delo v gozdu, pri čemer je lastnike in izvajalce, ki izvajajo sečnjo in bodo pozneje opravljali sadnjo, opozoril na težave terena.

»Varnost je ključnega pomena,« je poudaril Umek. Glede obiska tega območja v času sanacije pa je pojasnil, da gre glavna pot na Potoško goro mimo območja sanacije, vendar ljudje pogosto uporabljajo tudi druge poti, zato je zelo pomembno, da se izogibajo vsaj delovišč.

Večina lastnikov gozdov, med katerimi je največ domačinov iz vasi Potoče, je delo zaupala izvajalcem. Za več lastnikov posek z žično tehniko trenutno izvaja en izvajalec, nekateri pa vendarle posek izvajajo sami.

Podrast poškodovana, drevesa bodo šla

S sečnjo hitijo, koliko je mogoče, saj so ekonomske razmere za prodajo lesa na trgu ugodne, čeprav je les zaradi požara do neke mere prizadet. »Če bo sanacija hitra in ustrezna, dodatnih stroškov z njo ne bo,« je ocenil Roblek, a opozoril, da bodo stroški nastajali pozneje zaradi erozije, pri čemer upajo, da vas ne bo ogrožena.

Kot je povedal župan, je zgodovinsko na tem območju vedno bila prisotna erozija. Gozdna meja se je dvigala, rastje na pobočjih pa verjetno zaradi požarov v preteklosti ni posebej staro. 

»Podrast je poškodovana, drevesa bodo šla, v petih letih tudi korenin in štorov ne bo več. Ali se bo do takrat kaj zaraslo, je težko napovedati,« je pojasnil Roblek.

Skrb zaradi širjenja lubadarja

Najbolj ga skrbi, da bi ostala gola skala. »Zelo draga bo sanacija, da to preprečimo, in sicer s sadnjo, če bo sploh kje mogoča. Na skalnih pobočjih, grušču in grabnih, kjer potekajo tokovi meteorne vode, ne bo nič raslo,« je opozoril Roblek in dodal, da se bo konfiguracija Potoške gore in dostopov zagotovo spremenila.

Robleka skrbi tudi širjenje lubadarja, ki bi lahko pomenil novo naravno katastrofo za to območje. Umek je glede tega bolj optimističen. Kot je pojasnil, v požaru poškodovane in izsušene smreke za lubadarja niso zanimive.

Poleg tega populacija lubadarja v okolici ni tako močna, da bi lahko v tem letu pričakovali kakšen hujši napad. Odvisno od vremena bi se lahko zgodil napad lubadarja v naslednjih letih. »Ampak predvidevamo, da ne bo kaj hujšega, sploh če se bo gozd saniral tako, kot sedaj kaže,« je dejal Umek.

Preberite še

Komentarji

Lokalno

Vse v Lokalno

Šport

Vse v Šport

Politika

Gospodarstvo

Slovenija

Scena

Svet

Vse v Svet

Kronika

Vse v Kronika

Kultura

Vse v Kultura