Pošta Slovenije želi v zakon o poštnih storitvah vnesti rešitev, ki bi lastnikom individualnih hiš in stanovanjskih stavb naložila obveznost namestitve hišnega predalčnika ob vhodu v objekt.
Večkrat se srečujejo s težavami pri dostavljanju pošiljk zaradi neustreznih predalčnikov.
»V nekaterih primerih predalčniki niso nameščeni, ponekod so nameščeni na nedostopnih mestih, na mestih, do katerih je hoja nevarna (npr. hišni predalčnik je nameščen ob vhodnih vratih, do katerih vodijo stopnice brez ograje, kar je nevarno predvsem v zimskem času zaradi poledice in v času deževja, do hišnega predalčnika je treba peš mimo psa (ponekod je ta pripet, vendar obstaja nevarnost, da se bo snel). Ob tem pa so hišni predalčniki pogosto neustrezni (ne zagotavljajo varnosti pošiljk pred odtujitvijo oziroma jih ne ščitijo pred vremenskimi vplivi), v večstanovanjskih objektih pa so pogosto neustrezno označeni (ni naveden uporabnik).«
Na ta način bi torej ne le zagotovili varnosti dostavljavcev, ampak bi tudi zmanjšali posege v zasebnost in lastnino uporabnikov. Zanemariti ne gre niti vpliva na organizacijo in izvedbo dostave.
Samo v primeru večstanovanjskih objektov
Obstoječ zakon sicer predpisuje obveznost namestitve hišnega predalčnika ob vhodu v objekt, kar je ustrezna rešitev samo v primeru večstanovanjskih objektov, ne pa za individualne hiše.
»Pri tem velja, da ima veliko individualnih hiš že nameščene hišne predalčnike na zunanji strani ograje. To pomeni, da bi sprememba vplivala na manjši delež prebivalcev. Seveda pa bi pomembno vplivala na zagotavljanje varnega delovnega okolja za dostavljavce, uporabnikom pa zagotovila več zasebnosti.«
Kjer do objektov ni javne ceste, bi morali torej lastniki predalčnik namestiti ob vhodu na zemljišče, na katerem objekt stoji, in sicer na zunanjo stran ograje. Če zemljišče ni ograjeno, potem predpostavljajo, da bi ga lastniki namenili na mejo zemljišča, torej ob javni cesti.
Je to sicer največja prepreka pri dostavljanju pošiljk?
»S tovrstnimi težavami se v Pošti Slovenije srečujemo že vrsto let. Na neustrezne oziroma neustrezno nameščene predalčnike opozarjamo lastnike hiš oziroma stanovanj, pri čemer pa vedno nismo uspešni. Zato bi želeli, da bi bili hišni predalčniki nameščeni na dostopnem mestu, pri individualnih hišah na zunanji strani ograje oziroma ob dostopu na zemljišče, na katerem je objekt, pri večstanovanjskih objektih pa na dostopnem mestu (ne v zaklenjenem prostoru). Ob tem bi morali biti hišni predalčniki v večstanovanjskih objektih in poslovnih stavbah tudi ustrezno označeni, da bo vsak, ki izvaja dostavo, lahko nedvoumno vedel, kdo je uporabnik posameznega hišnega predalčnika.«