O izrednih meteoroloških in hidroloških razmerah, v katerih se je znašla Slovenija, so spregovorili Brane Gregorčič in Janez Polajnar z Agencije Republike Slovenije za okolje, poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan ter obrambni minister Marjan Šarec.
Rekordna količina padavin
Kot je uvodoma dejal Gregorčič, so se žal uresničile najbolj črne napovedi: količina v 12 urah zapadlih padavin je še večja od najbolj verjetnih scenarijev.
Na merilnem mestu na Brniku je v 12 urah zapadlo skoraj 200 milimetrov padavin, kar je največ v zgodovini meritev na tem mestu.
Gregorčič napoveduje, da se bodo vremenski pogoji zdaj zaostrovali na jugovzhodnem delu države; in če padavine na njenem zahodu ne bodo več tako intenzivne, še ne bodo ponehale, saj da smo nekje na sredi dogajanja.
Do konca tedna bo še zelo burno, je dodal.
Po njegovih besedah toče ni pričakovati, morda le lokalno v nedeljo, sicer pa gre, kot je pojasnil, za tip jesenskega deževja, ki je združen z avgustovskimi temperaturami, zato so količine padavin toliko večje in nalivi toliko močnejši.
To smo že doživljali
Polajnar je temu pristavil, da smo priča povodnji, kakršno smo že doživeli. Njeno težišče se premika proti jugu, jugovzhodu in vzhodu, kar pomeni naraščanje in poplavljanje Krke in Save s pritoki, rek na območju Slovenskih goric ter celotnega porečja Dravinje.
Sava je v okolic Ljubljane dosegla enega največjih pretokov v znani zgodovini, in sicer 2000 kubičnih metrov na sekundo. Tudi ob iztoku iz države bo blizu rekordnim vrednostnim. Spričo prav tako narasle Krke zato pri sovpadanju obeh vodotokov pričakujejo težave, je še napovedal.
Vodni val se zdaj iz Zgornje Savinjske doline premika v Spodnjo, pri čemer se najslabše piše Laškemu in Celju.
Poplavlja tudi Mura, a zaenkrat znotraj protipoplavnih nasipov. Poplavljanje hudournikov gre pričakovati še tekom popoldneva in v noči na soboto, umiranje razmer pa šele v nedeljo.
»Predvidene vodne količine so takšne, da smo zaskrbljeni,« je dejal.
Nekateri kraji povsem nedostopni
Šestan je prepričan, da bo od Mozirja navzdol podobno kritično, kot je navzgor, kjer so nekateri kraji povsem nedostopni. Tudi tam poteka reševalna akcija, a se vojska v času pisanja še ni prebila do lokacije.
Državni načrt je sicer bil aktiviran ob 6.25, štab pa sklican ob 10.00. Dodatne težave pri reševanju predstavljajo zveze, ki niso najbolj obstojna.
Policija je iz zraka reševala v Kampu Menina, kjer je na drevesih bilo deset ljudi, med njimi tudi dveletni otrok.
Pilot je domačin, ki bo iz zraka pregledal celoten teren. Na objave na družabnih omrežjih sicer ne smejo reagirati, so pa dobra podlaga, je dejal Šestan. Proti Zgornji Savinjski dolini so poslali tudi cisterno z gorivom, da se helikopterju ne bo treba vračati na Brnik. Tudi Šestan pričakuje veliko težav v Celju in Laškem.
V zraku so sicer trije policijski in dva vojaška helikopterja.
Policija je poročala o nekaj smrtnih žrtvah, a zaenkrat ni jasno, ali gre za posledice ujme. Je pa Šestan potrdil, da je bil v Bohinju za dve osebi usoden udar strele. Več informacij bo znanih tekom dneva.