Foto: Bobo.
Ljubljanainfo
Pet, 13.10.2023 11:00
Je rešitev v dodatnih linijah, enotnem sistemu rezervacij ali čem drugem?

Nedavno je (predvsem starejšo) javnost vznemirila možnost, da bi lahko v kratkem ukinili brezplačne vozovnice za medkrajevni javni potniški promet upokojencem, ki so to ugodnost uživali od julija 2020. Ta ugodnost je bila uvedena v času, ko je vodenje ministrstva za infrastrukturo prvič prevzela aktualna ministrica za to področje Alenka Bratušek.

Upokojenci radi koristijo brezplačne vožnje

Ugodnost, ki velja za starejše od 65 let, imetnike evropske kartice ugodnosti za invalide ter vojne veterane, so leta 2021 razširili tudi na mestni promet. To pomeni brezplačno vožnjo z avtobusom znotraj posameznih krajev, na primer v Ljubljani ali Mariboru.

V zadnjih dneh, ko so se z rednimi linijami avtobusnega prevoza začeli prevažati še številni študenti, ki med tednom obiskujejo predavanja v Ljubljani, ob koncih tedna pa se vračajo domov, je bila skupna kapaciteta javnega prevoza hitro presežena. Uporabniki javnega prevoza se prepogosto znajdejo pred vrati polnega avtobusa.

V zadnjem času so se v medijih pojavile namigovanja, da bi se brezplačne upokojenske vozovnice kmalu lahko spremenile in postale plačljive. Na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo razmišljajo o možnosti, da bi trenutnim imetnikom brezplačnih vozovnic začeli zaračunavati uporabo.

Problematične predvsem »turistične« destinacije

Ta ukrep predstavlja le eno od možnih rešitev, s katero bi poskušali zmanjšati gnečo na avtobusih. Zlasti naj bi se to nanašalo na avtobuse, ki se odpravljajo proti priljubljenim izletniškim destinacijam na Obali, Bledu in v Bohinju. Podobna problematična situacija se pojavlja tudi v Prekmurju, kjer se ob koncih tedna vračajo dijaki in študentje.

Na ministrstvu so poudarili, da bi se za uvedbo plačljivih vozovnic odločili le, če dodatne linije, povečanje števila avtobusov ter morebitna uvedba rezervacij sedežev na nekaterih linijah ne bi zadostovali za zmanjšanje gneče. Hkrati izpostavljajo, da je podaljšanje vsakoletnih brezplačnih vozovnic odvisno tudi od proračunskih zmožnosti, saj država letno nameni nekaj manj kot 20 milijonov evrov za zagotavljanje brezplačnih vozovnic upokojencem.

Rešitev, ki so jo predlagali študentje z Obale, je da bi ob petkih in nedeljah prevozniki povečali frekventnost avtobusnih linij na relaciji Ljubljana - Koper in obratno. S predlogom so se obrnili na odgovorne v podjetjih, ki organizirajo prevoze, a do sedaj odgovorov še niso dobili, poroča RTV Slovenija. 

Še ena možna rešitev pa bi bila uvedba enotnega sistema spletnih rezervacij. S tem bi eliminirali potrebo po večurnem čakanju na avtobuse na postajah v upanju, da bo na voljo še kakšen prost sedež. 

Komentarji (4)

Borgoth (ni preverjeno)

Zakaj bi pa penzionisti morali imeti zastonj!? Logično bi bilo, da bi študenti imeli zastonj prevoz, ker ga res potrebujejo! Penzionisti imajo penzije za razliko od študentov, ki morajo vsak cent dvakrat obrniti preden kaj kupijo!!!

Jakob (ni preverjeno)

Zakaj ne bi meli oboji brezplačen prevoz. Kdo se tukaj spreneveda, prevozniki, država ki bi omela rada manj avtomobilov na cestah, upokojenci in študentje?

Slo1964 (ni preverjeno)

Jebeš tako gnilo državo ki ne more preko prevoznikov zagotoviti več avtobusov. Se bodo pač študentje in upokojenci vozili z avtomobili, seveda tisti ki jih imajo, in bo tako še več prometa na cestah. Idioti so tisti ki delajo razdor med upokojenci in študenti. Oboji bi morali imeti zastonj, če bi bila država kaj vredna. Ne pa da daje denar gnilim NVO organizacijam in raznim terorističnimi državam, in tudi ilegalnih terorističnimi migrantov. Koliko migrantov sploh dela v vseh teh letih. Od 2015? Jebeš gnile in gnilo politiko. 🤮💩💣

Lojze Spacal (ni preverjeno)

Včasih so lokalne študentske organizacije organizirale lastne avtobuse ob petkih in nedeljah, ko je treba k mamici

Starejše novice