Državni svetnik Jože Smole.
Ljubljanainfo
Pon, 12.5.2025 10:21
Z državnim svetnikom Jožetom Smoletom o poklicih prihodnosti in izzivih, ki jih ti prinašajo tako delodajalcem kot delavcem.

Jože Smole, vodja Interesne skupine delodajalcev, predsednik Mandatno-imunitetne komisije, član Komisije za gospodarstvo, obrt, turizem in finance ter član Komisije za socialno varstvo, delo, zdravstvo in invalide je bil tokrat gost oddaje Aktualno na televiziji IDEA.

Nedavno je v državnem svetu potekal posvet z naslovom Poklici prihodnosti, državni svetnik Smole pa je izjemno številčno obiskan posvet povezoval.

Povedal je, da je bil namen posveta soočiti predstavnike gospodarstva in izobraževanja z novo nastalo situacijo na trgu dela.

»Z razvojem umetne inteligence, zelenih tehnologij in avtomatizacije se razmere bistveno spreminjajo. Od zaposlenih se pričakujejo znanja, ki doslej niso bila potrebna.«

Pojasnil je, kakšen izziv predstavlja sodelovanje izobraževalnih ustanov in gospodarstva. 

»Pojavlja se skrb, ali se bomo dovolj hitro odzvali. Do leta 2030 bo precej znanj zastarelih.«

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Ljubljane, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Pojavljajo se novi poklici, tradicionalni pa izgubljajo na pomenu. 

»So delovna mesta, ki so zdaj in bodo jutri – od vodovodarja do keramičarja. Dejstvo je, da bo potrebna primerna selekcija in motivacija.«

Pojasnil je tudi, kaj pomeni družba 5.0. 

»Gre za to, da se zavedamo, da morajo vse tehnologije služiti človeku, ne sme biti obratno.« Na vprašanje, ali je strah, da bo delovno silo nadomestila umetna inteligenca -  da bo lahko eden, ki bo znal dobro uporabljati umetno inteligenco, nadomestil pet zaposlenih – upravičen, je povedal: »Ta strah je že obstajal, ko je delavec nehal upravljati stroje, ampak jih je začel le nadzorovati.«

Obetata se  dve spremembi, mikrodokazila, kar pomeni krajša izobraževanja in dualni študijski program, ki pomeni en semester na fakulteti, en semester pa v službi. 

»Tukaj nastopi kup težav. Če se vsi načelno strinjamo, pa pozabljamo, da podjetja niso ustanovljena zato, da bodo izobraževala.

 Treba bi bilo razviti mentorstvo, ki smo ga že imeli. To je eden ključev uspeha prilaganja novo nastalim potrebam gospodarstva.«

Starejše novice