Na Kemijskem inštitutu v Ljubljani bodo v drugi polovici leta začeli gradnjo Centra za tehnologije genske in celične terapije.
V centru bodo razvijali napredna zdravljenja raka in redkih bolezni. To pomeni, da bomo lahko marsikateremu slovenskemu otroku z redko boleznijo, za katerega trenutno zbiramo visoke zneske za zdravljenje v tujini, (deloma ali celo v celoti) omogočili razvoj terapij kar doma.
Spomnimo na primer dečka Urbana iz Ljubljane, za katerega so Slovenci zbirali sredstva za razvoj zdravila za sindrom CTNNB1.
Urbanovo kri so pri razvoju zdravila poslali v laboratorij v Avstraliji, kjer so našli partnerja. Po novem bo ta korak mogoče opraviti kar v novem centru.
»Prednost centra je, da bomo lahko marsikaj naredili v Sloveniji in bistveno ceneje,« je poudaril vodja odseka za sintezno biologijo in imunologijo Roman Jerala.
Dodal je, da bi, če bi center že obstajal, lahko pripomogel k razvoju zdravila Urbagen, poimenovanega po prej omenjenem dečku Urbanu iz Ljubljane.
STA je poročala, da je zdravilo zanj in druge otroke z enakim sindromom že v zadnji fazi razvoja. Proizvaja ga podjetje v Španiji, prvi pacient pa bi ga lahko prejel proti koncu letošnjega leta.
Novi prostori bodo zrasli na območju Kemijskega inštituta in bodo poleg centra vključevali tudi laboratorij za elektrokatalizo ter laboratorije za mlade raziskovalce.
Prvi gradbeni stroji naj bi zabrneli v drugi polovici letošnjega leta.
Skupna vrednost projekta po poročanju STA znaša 30 milijonov evrov. Evropska komisija je projektu na podlagi evropskega razpisa Widening - Teaming for Excellence dodelila 15 milijonov evrov nepovratnih sredstev, dodatnih 15 milijonov evrov pa bo prispevalo Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije.