Že od začetka junija je Miklošičev park ograjen z visoko ograjo in opremljen s sporočili »Ne meči hrane, ker množijo se podgane!«
V parku so se namreč močno namnožile podgane – videti jih je bilo s prostim očesom med sprehajanjem po parku pred sodno palačo, pod starimi drevesi pa je bilo videti vhode v njihove rove.
Deratizacijo je izvajal Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano, in sicer v treh sklopih, po vsakem pa je treba počakati tri tedne, da sredstva dosežejo svoj namen. Celotno zaprtje bo tako trajalo devet tednov.
A bitka s podganami se zdaj bliža koncu, saj bo Miklošičev park le še en teden obdan z ograjo.
Težava: Hrana, ki jo zavržemo in mečemo prostoživečim živalim
»Zaradi pojava podgan v Miklošičevem parku bomo skupaj z Nacionalnim laboratorijem za zdravje, okolje in hrano izvedli deratizacijo območja, v javnem podjetju Voka Snaga pa bodo hkrati opravili še deratizacijo podzemnega kanalizacijskega omrežja,« so ob zaprtju parka v začetku junija pojasnili na MOL-u.
Na kovinski ograji, skozi katero se ne izmuzne nobena mačka ali kuža – upamo, da tudi podgana ne – so nalepljeni letaki v okviru akcije Človek, čuvaj svoje mesto, naj ljudje ne odmetavajo hrane prostoživečim živalim. To hrano pojedo tudi podgane. Hrane se ne odmetava niti v stranišča in odtoke – tudi ta hrana je nato na voljo podganam.
»Ob vsakem sporočilu oziroma pobudi občanov glede pojava podgan obvestimo pristojno službo na JP Voka Snaga, ki opravi pregled in po potrebi izvede deratizacijo javnih kanalizacijskih vodov.
Deratizacija internih vodov (interna kanalizacija poteka od objektov do priklopa na javni kanal) pa je obveznost stanovalcev oziroma upravljavcev zgradb, kot to nalaga zakon o nalezljivih boleznih,« so pobudo in potek deratizacije za MMC pojasnili na ljubljanski občini.
Pregled parka in okolice, pripravo predloga ukrepov in izvedbo deratizacije pa so naročili pri Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano.
Kako se izvede deratizacija?
Deratizacija se izvaja s parafinskimi vabami z aktivno substanco, ki se postavijo v deratizacijske bokse in v odprtine, kjer so glodavci. Izvedba je predvidena v treh sklopih, ki si sledijo v tritedenskem zaporedju, kar pomeni, da celoten postopek traja do devet tednov.
Istočasno se poskrbi tudi za izvedbo deratizacije javnih kanalizacijskih vodov na območju, so povedali na občini.
Je predvidena še kakšna deratizacija v Ljubljani?
Dodatne nadzemne deratizacije po Ljubljani za zdaj niso predvidene.
»Če bi bila povečana prisotnost glodavcev, bi to lahko bil resen zdravstveni problem, vendar se z izvajanjem sistematskih in rednih deratizacij populacija glodavcev na tak način zatira.
V Ljubljani situacija ni takšna, prav tako pa trenutno niso ogroženi drugi parki,« so povedali na Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano za MMC.
Deratizacija zdaj ni predvidena nikjer po Ljubljani, saj težav s podganami (menda) ni.