Z razstavo Človek, razstava! obeležujejo 10. obletnico družbeno-odgovorne kampanje »Človek, čuvaj svoje mesto«.
Zagotovo ste opazili modre plakate, na kateri z belimi črkami piše človek?
Ta je namreč skozi desetletje postala izredno prepoznavna, ustvarili pa so serijo plakatov, ki opozarja, kaj vse kazi Ljubljano. Tako že vse od leta 2015 nastavljajo ogledalo nespoštovanju skupnega javnega prostora.
To je zagotovo vandalizem, ki se kaže kot grafitiranje in uničevanje javnih objektov, nepobiranje pasjih iztrebkov, odmetavanje žvečilnih gumijev ter cigaretnih ogorkov na tla ulice, hranjenje divjih živali v mestu in odmetavanje hrane, ki privablja podgane.
Namreč, na plakatih niso izpostavljeni ljudje, ampak poosebljena druga živa bitja, ki si s človekom v mestu delijo skupni prostor, pa tudi stvari, kot so cigaretni ogorki in smeti.
Beseda je prepuščena živalim, drevesom in stvarem, ki spregovorijo in spodbujajo k odgovornejšemu ravnanju.
Na razstavi lahko vidimo kolesa, ki so jih potegnili iz Ljubljanice, žvečilne gumije, ki so se znašli na tleh, razne smeti kot so plastenke, ki so odvržene na tla, elektronske naprave, ki niso bile ustrezno zavržene.
Vsaka tema ima svoj plakat s sporočilom, ki pa ga je napisala umetna inteligenca.
Razstavo so pripravljali vse od marca, na otvoritvi pa so spregovorili oblikovalec in igralec Marko Miladinović, Tine Lugarič iz Kreativnega studia Trampolin, Ksenja Perko iz javnega zavoda Mladi zmaji in podžupam Ljubljane Rok Žnidaršič.
Platforma je dobila pomenljivo ime - Človek.
Marko Miladinović je izpostavil, da ga definira to, da je Ljubljančan. »Smo posebna vrsta ljudi, Ljubljančani so bili vedno moj navdih.«
Kot kreativec gleda in posluša z odprtimi očmi in ušesi. Platforma je dobila pomenljivo ime – Človek. Ta slogan je izbral po navdihu še enega znanega Ljubljančana, prav tako igralca Primoža Petkovška – Petka.
»On je besedo človek uporabljal v afirmativnem smislu in kadar te je grajal. Ta beseda nas opominja, kdo smo: kreativno in afirmativno bitje. Slogan Človek, čuvaj svoje mesto, samo eno imaš se je dejansko ponudil kar sam.«
Tine Lugarič iz Kreativnega studia Trampolin se je spomnil Toneta Partljiča, ki je rad uporabljal otroke, da so odraslim nastavljali ogledalo – to vlogo do v tej kampanji prevzeli bitja in stvari, ki nam povedo, kakšni bi naj bili kot ljudje.
»Vsak, ki pride na to razstavo, pride z nje boljši človek,« je povzel še besedilo razstave.
Ksenja Perko iz javnega zavoda Mladi zmaji je izpostavila razmerje človek - skupnost.
Poudarila je, da mladi potrebujejo skupni javni prostor ter da je osveščanje o rabi tega skupnega javnega prostora zelo pomembno.
Podžupan Ljubljane Rok Žnidaršič je povedal, da se je vse začelo leta 2015, ko so začeli opozarjati na vandalizem in grafitiranje, pa pasje iztrebkie ogorke po ulicah in zasmeteno naravo.
»Gre za preventivo, osveščanje in vzgojo. Razstava ima preprost cilj: želimo, da vsak odide z zavezo, da bo boljši človek do skupnega prostora in narave.«
Kot so povedali na Mestni občini Ljubljana, ima razstava 10 let akcije Človek, čuvaj svoje mesto en glavni cilj.
Na poti skozi strnjen prikaz dosedanjih akcij, skozi številne priložnosti za razmislek in s pomočjo podatkov, ki še dodatno razširijo kontekst, si prizadeva, da vsak, ki razstavo obišče, z nje odide odločen, da bo do skupnega okolja enostavno boljši … človek.
Razstavo si lahko ogledate v v Zgodovinskem atriju Mestne hiše do 10. oktobra 2024.