Foto: Sandi Fišer/Mediaspeed.net
Ljubljanainfo
Sre, 21.5.2025 16:15
Oglaševalski guru, danes pisatelj in predavatelj Aljoša Bagola, igralec in komik Boris Kobal ter poslovnež Marko Podgornik Verdev.

V delovnem okolju pogosto prevladuje pričakovanje moči, visoke storilnosti in naravnanosti do uspeha. To vse pa je povezano z obilico stresa, pritiski, občutij, ki jih mnogi, predvsem moški, potlačijo iz strahu pred obsojanjem.

Konferenca MEN-TAL, ki se je danes odvila v Cankarjevem domu, je bila namenjena prav njim – moškim in njihovemu mentalnemu zdravju. 

Dogodek je v sodelovanju s Kreativno bazo pripravilo podjetje Mikro+Polo, s pobudnikom konference - tudi direktorjem omenjenega podjetja -, Markom Podgornikom Verdevom

Tudi sam je doživel težko psihološko krizo, o kateri danes odkrito govori, saj želi s svojo zgodbo opolnomočiti druge

Njegovo bistveno sporočilo je, da ni nič sramotnega, če človek psihološko zboli, in da obstaja pomoč.

»V obupu in nemoči sem verjetno kam udarjal z glavo ali pa se spraskal z nohti. Dovolj, da so bile vidne krvave sledi. V tistem trenutku sem želel in moral stran. Daleč stran. V spodnjicah, nogavicah in kratki majici sem nezavedno odšel na dvorišče in pot nadaljeval po pločniku ob glavni cesti. V tistem trenutku se mi je zdelo vse izgubljeno. Vse se je sesulo in resno sem se spraševal, zakaj se sploh še trudim in vztrajam,« je opisal svojo izkušnjo zloma, ki se mu je zgodila leta 2023. 

Takrat ga je mož odpeljal na psihiatrično kliniko, kjer se je začelo zdravljenje.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Ljubljane, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Podatki o duševnem zdravju Slovencev, ki jih izpostavljajo organizatorji dogodka, so skrb vzbujajoči

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje v Sloveniji z depresijo živi več kot 85.000 ljudi, anksiozne motnje pa ima okoli 80.000 posameznikov. Številni izmed njih so podjetniki, direktorji in vodje, ki nosijo izjemno odgovornost – tako poslovno kot osebno.

»Podjetniki in managerji si pogosto nadenejo maske; navzven so samozavestni, trdni, zmagovalci. Znotraj pa jih lahko dušijo pritiski, stres in občutek osamljenosti, ki jih pogosto skrivajo za zaprtimi vrati, zaradi strahu pred obsojanjem ali slabšanjem lastnega ugleda,« so poudarili organizatorji.

Huda stiska

Posebej so izpostavili še en kritičen podatek, in sicer samomorilnost med moškimi v Sloveniji. Leta 2022 je zaradi samomora umrlo 321 moških in 81 žensk, kar pomeni skoraj štirikrat večjo ogroženost moških.

»V povprečju vsak delovni dan umreta dva moška, med vikendom ena ženska. To kaže na pomanjkanje odprtega pogovora in podpore, kar vodi v osamljenost – zlasti pri podjetnikih in vodjih,« so poudarili organizatorji konference MEN-TAL.

Na eni od celodnevnih aktivnosti konference - okrogli mizi, so se srečali Aljoša Bagola, strokovnjak s področja oglaševanja, zdaj pisatelj in predavatelj, Boris Kobal, priznani igralec in komik ter Marko Podgornik Verdev, direktor podjetja Mikro+Polo. Vsak je z zbranimi delil svojo zgodbo o zlomu.

Igralec in komik Boris Kobal je spregovoril o dogajanju, ki je naposled vodilo do afere s plagiatom.

»To, da sem se podpisal pod delo nekoga drugega, je bila sabotaža samega sebe,« je dejal. 

To je bil samo vrh ledene gore, je izpostavil. Pod tem dejanjem, odločitvijo, je namreč tičala huda osebna stiska, je razkril.

»Bilo je pred šestimi leti. Takrat je v mojem življenju prišlo do strahotnega vozlišča na vseh področjih. Doživel sem ločitev, ki me je zelo prizadela. Sledila je paranoja, da za tabo počasi prihajajo drugi, kar ni nič hudega – se pač predaja štafetna palica – ampak občutek odrinjenosti je bil prehud. To nosi s sabo sporočilo, da izginjaš, minevaš. Vse to vodi v samospraševanje, kaj tu počneš, o smislu življenja. Mislil sem, da sem s tem opravil že v preteklosti, ampak ni bilo res. Tako je nastal plagiat. Iz racionalne izbire in lastne neumnosti. Dobesedno sem sam sebe sabotiral,« je orisal ozadje kompleksne zgodbe. 

Tudi Aljoša Bagola je delil svojo težko preizkušnjo. Ker je predolgo ignoriral opozorilne znake svojega telesa: dolgotrajne migrene, tesnobo, palpitacije, nespečnost, je izgorel.

»Smo specialisti laganja samim sebi, ignoriranju pomembnih signalov telesa, nezdravi ambicioznosti. Tudi sam sem dolgo gledal mimo resnih opozoril svojega telesa. Izgorelost se je zgodila po večtedenski nespečnosti, ko sem dobival panične napade, srčne palpitacije,« je povedal in opisal, kaj vse je sledilo, da je okreval. Med drugim tudi odločitev za psihoterapije.

Foto: Sandi Fišer/Mediaspeed.net

Konferenca MEN-TAL je odprla pomemben prostor za pogovor o duševnem zdravju moških, ki je še vedno prevečkrat tabuizirano

Zgodbe znanih posameznikov, ki so spregovorili brez olepševanja, so močan opomnik, da je ranljivost del človeškosti in ne znak šibkosti. 

Morda je prav iskrenost tistih, ki so preživeli najtemnejše trenutke, ključ, da se bodo drugi opogumili poiskati pomoč – in verjeti, da je mogoče znova vstati.

Foto: Ljubljanainfo

Starejše novice