S sodobnimi prostori in razširjenimi ambulantnimi kapacitetami bodo uporabnikom omogočili še bolj dostopno in celovito obravnavo duševnih motenj.
Statistika
Raziskave kažejo, da se bo vsak tretji Slovenec vsaj enkrat v življenju soočil z duševno motnjo, vsak sedmi pa se z njo spopada prav zdaj.
Kljub temu je iskanje strokovne pomoči še vedno izjema, ne pravilo. Eden največjih razlogov je stigma.
Duševne težave še vedno nosijo pečat sramu in družbenega obsojanja. Strah pred tem, da bi jih okolica videla kot šibke ali celo »nore«, mnoge odvrne od tega, da si poiščejo pomoč.
Duševno zdravje enako pomembno kot fizično
Tako kot pri bolečinah v telesu obiščemo zdravnika, bi morali tudi pri duševnih stiskah poiskati strokovno pomoč.
Prvi korak je najtežji, a hkrati najpomembnejši.
Ni sramotno priznati, da potrebujemo pomoč – sramotno in nedostojanstveno je živeti v trpljenju, če obstaja rešitev, so govorci poudarjali na današnji slovesnosti odprtja centra.
Lokacija
Prenovljena stavba je v kompleksu klinike na Chengdujski cesti 45 in vključuje devet ambulant, informacijsko-tehnološko službo, koordinacijske prostore sektorja za izobraževanje in raziskovanje kot tudi oddelek za hitro bolnišnično diagnostično obravnavo.
Deinstitucionalizacija in humanizacija
Poslanstvo dnevnega centra je pomembno predvsem zato, ker zagotavlja ustrezne prostore za zunajbolnišnično psihiatrično oskrbo.
Ta je ključna za proces deinstitucionalizacije, saj omogoča, da se pacientom nudi pomoč v ambulantnem okolju, kadar 24-urna bolnišnična oskrba ni potrebna.
»Dnevni center v kombinaciji z ambulantami, ki ga danes odpiramo je pokazatelj, da psihiatrija (v)stopa v ustrezne družbene tirnice. Vseskozi si prizadevamo biti humana, prijazna in dostopna stroka,« je na odprtju poudaril direktor klinike Bojan Zalar.
»S prenovljenim dnevnim centrom se skušamo ljudem še bolj približati. Naj bo ta pridobitev spodbuda vsem, ki imajo duševne težave, da se opogumijo in poiščejo podporo,« je še dodal.
Pomoč tudi dementnim in njihovim svojcem
Otvoritve prenovljenega centra se je udeležila tudi Štefanija Lukič Zlobec, predsednica združenja Spominčica – Alzheimer Slovenija, ki je poudarila, da gre za izjemno pomembno pridobitev.
»Število oseb z demenco narašča, prav tako tudi potreba po podpori svojcem, ki zanje skrbijo. V dnevnem centru bodo lahko tako bolniki kot njihovi svojci prejeli strokovno pomoč, kar bo močno olajšalo skrb za obolele in jim omogočilo čim daljše bivanje v domačem okolju,« je izpostavila na dogodku.
Prenovljeni dnevni center tako pomeni velik korak naprej pri dostopnosti in kakovosti oskrbe na področju duševnega zdravja ter pomemben prispevek k večji humanizaciji psihiatrične obravnave v Sloveniji.