Prejšnji teden je v javnosti odmeval zapis moravškega župana Milana Balažica, ki je med drugim v izjavi, objavljeni na spletni strani občine Moravče, zapisal:
»Kot župan Občine Moravče najostreje protestiram proti temu brezsramnemu Jankovićevemu načrtu. Prebivalci naše prestolnice morajo vedeti, da se pozimi grejejo na račun uničevanja Moravške doline in zdravja njenih ljudi.«
Nadalje je izpostavil: »Elektrofiltrski pepel, ki ostane od gorenja premoga, se namreč iz Ljubljane odvaža v Moravče na deponijo podjetja Termit. Vsako leto se tako zakoplje vsaj 6500 ton tega pepela, ki je rakotvoren in nizko radioaktiven, predvsem pa ga tvorijo strupene težke kovine.
Te snovi se skupaj z dežjem izcejajo v površinske vode, izpirajo v podtalnico, zastrupljajo tla, se v obliki nanodelcev širijo po zračnem prostoru. Zaradi vsega tega se vsako leto bolj uničuje ena najlepših predalpskih dolin, njena narava in živali. Predvsem pa za rakom zbolevajo ljudje, ki živijo v neposredni bližini deponije.«
»Ko bo zgrajena sežigalnica, pepela od premoga ne bo več«
Janković je pojasnil, da pepel iz enote TE-TOL, kjer za proizvodnjo toplote in elektrike uporabljajo premog, ni strupen odpadek. Časnik Delo je poročal, da so na ljubljanski mestni občini izpostavili, da analize pepela in žlindre, ki jih morajo izvajati skladno z zahtevami zakonodaje, že vrsto let dokazujejo, da se njihov stranski proizvod uvršča med nenevarne odpadke.
Danes je ljubljanski župan povedal: »Za pepel imamo vsa soglasja državnih organov. Pepel, če ga mešamo z digestatom, lahko služi za okolju prijazno izravnavo terena.«
Nadalje izpostavil, da zapis moravškega župana kaže na njegovo 'dvojno moralo': »Župan Moravč je 'pozabil', da svoje smeti vozijo v Ljubljano. Pa smo spet pri vprašanju o tem, da bi nekateri radi, da se njihove smeti sežiga nekje drugje.«
Dodal je: »Pepela, ki nastane ob sežiganju premoga, ob izvedenem projektu sežigalnice ne bo več. Moravčani nočejo pepela, zdravniki pa ne sežigalnice …«
Cilj je opustiti ogrevanje na premog
Trenutno največ toplote proizvajamo iz uvoženega premoga, sledi mu plin, ki ga prav tako uvažamo, na zadnjem mestu je les. Ljubljanski župan Zoran Janković je na vprašanje, kako se bo v Ljubljani ogrevalo naslednjo sezono, nedavno odgovoril, da imamo na razpolago štiri vire: biomaso, premog, kurilno olje in plin.
Bližajoča se kurilna sezona bo svoje vire energije jemala iz biomase, ki bo zadostila do 20 odstotkov vseh potreb. Zagotovil je, da bo v Ljubljani plina za prihajajočo kurilno sezono dovolj, izpostavil pa, da je vprašanje cena.
Dolgoročni plan Mestne občine Ljubljana in Energetike Ljubljana je razogljičenje in povečanje uporabe domačih virov energije, premog želijo popolnoma izključiti. Nadomestili bi ga: lesna biomasa, gorivo iz odpadkov, plin in sonce. Ta načrt želijo uresničiti do leta 2030.
Trenutno se gradi objekt plinsko-parne enote, ki bo nadomestil dva od treh premogovnih blokov, želijo pa ga dokončati še pred letošnjo sezono ogrevanja.
Že po letu 2023 nameravajo kot primarni vir proizvodnje toplote uporabljati zemeljski plin, ki ga bodo začeli pridobivati z obratovanjem te plinsko-parne enote.
Kaj bi še prinesla sežigalnica?
Janković je že v začetku julija izpostavil, da je »osnovni namen sežigalnice: zdravje, čisto okolje in nižje položnice«.
Povedal je tudi: »Glede na današnje cene vseh uvoznih surovin, glede na to, da recimo za izvoz smeti plačujemo približno 20 milijonov evrov. Vsako leto bo cena za uporabnike vročevoda nižja, tudi v taki krizi, kot je danes, za približno 20 odstotkov.«