Ljubljanski zrak omenjajo različni pisci v sedemnajstem stoletju, o njem piše celo Janez Vajkard Valvasor v svoji Slavi Vojvodine Kranjske iz leta 1689. Kot najbolj megleni del Kranjske je izpostavil prav Spodnji del Ljubljanske kotline, po njegovem mnenju pa je ljubljanska megla nezdrava, ker povzroča kašelj in katar.
Tudi danes ni nič drugače, saj lahko redno prebiramo opozorila o visokih ravneh onesnaženosti. Kotlinska lega Ljubljane je vzrok za izrazito neprevetrenost mesta, kar se odraža tudi na kvaliteti zraka. V preteklosti je zaradi tega zlasti ob dolgotrajnih zimskih inverzijah v zimskem delu leta prihajalo do hude onesnaženosti zraka, predvsem zaradi kurjenja premoga in lesa za ogrevanje. Kot kotlina ima Ljubljana torej nekaj naravnih danosti, ki dodatno slabšajo kakovost zraka. Ali to upošteva tudi Občinski prostorski načrt (OPN MOL) oziroma lahko z gradnjo na to sploh vplivamo?
Kotlinska lega in prevetrenost
Zemljepisne okoliščine Ljubljane so znane in v marsičem zahtevne glede zagotavljanja ustrezne kakovosti zraka. Podobne razmere so v vseh kotlinskih mestih v Sloveniji, na primer v Savinjski dolini in Mislinjski dolini ter v zasavskih mestih in deloma Posočju, pojasnjujejo na Oddelku za urejanje prostora Mestne uprave MOL.
»V strateškem delu Odloka o občinskem prostorskem načrtu MOL je prevetrenost, kot pojem kakovostnega bivalnega okolja oz. kakovosti zraka naslovljena. Med ostalim tudi z ohranjanjem t.i. zelenih klinov, ki so pretežno nepozidana zemljišča (dva na severu in eno na jugu).«
T.I. zeleni klini pomenijo, da se vsaj na ravni posegov v prostor in topografije terena preprečuje nesorazmerno spreminjanje površja zemlje oz. ohranja naravno razmere tudi na površju zemlje. Samo zasedanje prostora sicer nima vpliva na višinske zračne tokove, vsekakor pa lahko vpliva na dnevna zračna gibanja.
Sicer pa OPN MOL ID ni edini dokument, ki naslavlja problematiko kakovosti zraka v ljubljanski kotlini. Bistveno več zahtev do morebitnih investitorjev ali na splošno uporabnikov prostora naslavljajo okoljski predpisi, predvsem v zvezi z kurišči in emisijami iz prometa, torej na povsem praktični ravni, so še dodali na MOLu.