Nedavno je vlada sprejela sklep, da v načrt razvojnih programov 2025–2028 uvrsti postavitev spomenika slovenske osamosvojitve.
Tako je ministrstvo za obrambo dobilo zeleno luč za izvedbo mednarodnega javnega natečaja za postavitev spomenika na Trgu republike.
Kot poročajo, bo natečaj objavljen kmalu, že v naslednjem mesecu in bo trajal do jeseni, medtem ko naj bi spomenik na Trgu republike stal prihodnje leto.
Ministrstvo za obrambo bo v sodelovanju z Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije izvedlo mednarodno odprt javni natečaj za postavitev spomenika ter nato skladno s projektno dokumentacijo tudi postavilo objekt.
Vlada je namreč 5. marca sprejela sklep, da v načrt razvojnih programov 2025–2028, z izhodiščno vrednostjo okoli dva milijona evrov, uvrsti tudi postavitev spomenika slovenske osamosvojitve na Trgu republike.
Vlada pa je že junija 2023 ustanovila komisijo za pripravo izhodišč za postavitev spomenika slovenske osamosvojitve v Ljubljani.
Lokacijo spomenika, torej Trg republike v Ljubljani, so izbrali zaradi kraja spomina in lokacije proslave ter prvega dviga zastave junija 1991, ko je bila uradno in slovesno razglašena neodvisna Republika Slovenija.
»Spomenik bo tako izraz zgodovine kot tudi vizije za prihodnost,« so povedali in dodali, da bo sredstva zagotovilo ministrstvo za obrambo.
Ideja Kučana: spomenik revoluciji zamenjati s spomenikom osamosvojitve
Postavitev spomenika slovenske osamosvojitve na Trgu republike je ob 78. obletnici osvoboditve Vrhnike predlagal že nekdanji predsednik republike Milan Kučan.
Takrat je predlagal, da se sedanji spomenik revolucije, najznamenitejše delo kiparja Draga Tršarja, odstrani. Po Kučanovih besedah je spomenik simbol preteklega časa, za katerega je predlagal, da se ga umakne in se ga nadomesti s spomenikom osamosvojitve.
Nekdanji predsednik je očitno prepričal aktualnega premierja Roberta Goloba, ki je kmalu za tem napovedal, da bo vlada to pobudo prevzela.
Mikrolokacija na Trgu republike
Kje bo torej stal novi spomenik, na mestu starega ali ne?
Komisiji in njeni strokovni podskupini je tako največ časa vzela razprava o lokaciji spomenika na Trgu republike, saj je celotno območje trga razglašeno kot kulturni spomenik državnega pomena.
Komisija je na koncu sprejela sklep, da se ob postavitvi spomenika na Trg republike upoštevajo vsa kulturnovarstvena merila.
»Na Trgu republike je drog z zastavo, kjer je ne nazadnje prvič zaplapolala slovenska zastava.
Sporočilo tega spomenika mora biti, da je enotnost družbe v samem procesu osamosvajanja,« je poudaril podpredsednik vlade Matej Arčon.
Gre torej za lokacijo, kjer je prvič zaplapolala slovenska zastava.
Izbrana lokacija novega spomenika pa ne predvideva odstranitve Tršarjevega spomenika revoluciji, saj je drog za slovensko zastavo na drugi strani trga.
A na Trgu republike je sicer več drogov za zastave, ki so bili tam postavljeni pred slovenskim predsedovanjem Evropski uniji, natančneje 29.
Mnogi so se že pritoževali, da delujejo kot ločnica med parlamentom in Trgom republike in da bi jih morali odstraniti.
Na odgovor, ali jih bodo odstranili ali ne, smo se obrnili na Mestno občino Ljubljana, odgovore še čakamo.
Komentarji (2)
danes bili bi Jugosloveni
https://youtu.be/Y0bUXxkmnkI?si=vpiapcnmF6Wnzwb7
https://youtu.be/Ct0aT5HUtYk?si=tdfmuVH9w1tmlafR
Zgodovinski napaka takratne vladne strukture Stasi-KGB