Slika je simbolična.
Selma Špendl
Tor, 20.12.2022 16:00
Objekti obveščanja in oglaševanja so oglasni stolpi, panoji, table, transparenti in drugi premični ali nepremični nosilci, namenjeni namestitvi obvestilnih in oglasnih sporočil.

Na Mestni občini Ljubljana so danes spročili, da bodo s 3. januarjem 2023 začeli z nadzorom nad uporabo oglaševalskih objektov.

V popisu, ki je bil izveden že leta 2020, naj bi bilo ugotovljeno, da je na območju Mestne občine Ljubljana okrog 10.000 objektov za oglaševanje, kar je trikrat več, kot je dovoljeno.

»Tukaj sicer ne govorimo, da so čisto vsi oglasni objekti neleglani, smo se pa zato da bi preverlil če so legalni ali nelegalni že več let trudili za prenos pristojnosti na področju oglaševanja,« je pojasnila vodja mestnega inšpektorata Barbara Barle.

Nadzori se bodo izvajali iz treh vidikov:

  • Ali je objekt skladen s prostorskim načrtom?
  • Ali ima objekt dovoljenje za oglaševanje na pracelah, ki so v lasti Mestne občine Ljubljana (dovoljenje se pridobi preko razpisa)?
  • Ali imajo objekti soglasje za postavitev v varovalnem pasu občinske ceste, kjer pa se soglasje pridobi na podlagi oddane vloge?

»V letu 2023 napovedujemo nadzor nad oglaševalskimi objekti. Nadzore bomo izvajali na javnih in zasebnih površinah. V sam nadzor pa bomo tudi aktivno vključevali lastnike nepremičnin, kjer so nameščeni objekti,« je napovedala Barle.

Janković: »Začnite odstranjevati objekte, bo mnogo cenejše kot kazni«

Vse do lanskega leta oziroma do pričetka veljavnosti omenjene uvedbe, naj bi mnogi zlorabljali tovrsten način oglaševanja in postavljali oglaševalske objekte tako na kmetijskih površinah, kozovcih, kot tudi tudi nad tuneli.

»S to najavo spodbujamo vse, da pripravijo vso potrebno dokumentacijo vezano na postavitev objektov za oglaševanje s katerih izhaja legalnost postavitve,« je dejala Barle.

Ljubljanski župan Zoran Jankovič je ob tem dejal, da bi želel opozoriti vse, ki nimajo potrebne dokumentacije in je ne nameravajo pridobiti, naj kar začenjo odstranjevati objekte, saj bo lastoročna odstranitev mnogo cenješa kot predpisana potencialna globa.

Takšnih spornih objektov naj bi bilo po ocenah ljubljanskega župana v Mestni občini Ljubljana nekje okrog 7000. 

Janković sicer ob uradni napovedi nadzora nad izvajanjem oglaševalskig objektov ter zbiranjem potrebne dokumentacije, pričakuje določeno mero sprenevdanja s strani nekaterih lastnikov, a ob tem dodaja:

»Res močno dvomim, da lastnik zemljišča ne ve da je postavljen plakat nad tunelom, ko gremo recimo za Grospulje. Drznil bi si celo reči, da je še posekal tista drevesa spredaj, zato da se res dobro vidijo vsi trije panoji. Plakate nad tunelom sem si slučajno izbral, ker se ravno tam večkrat vozim.« 

Predvidene visoke kazni za kršitelje

Kazni za vse krištelje se bodo po gradbeni zakonodaji gibale vse od tisoč do 10.000 evrov.

V kolikor lastniki izrečenih odločb ne bi izvršili se jim bo izrekla tudi globa oziroma izdal plačailni nalog zaradi kršitev odločbe, ki pa bo za pravno osebo znašal tisoč petsto evrov za pravno osebno ter petsto za odgovorno.

Krištvam odločbe so bodo dodali tudi stroški odstranitve oglasnih objektov, ki pa naj bi zdajšnjih izkušnjah vodje mestnega inšpektorata znašali nekje od petsto do tisoč evrov po objektu.

»Želela bi poudariti, da govorimo tako o velikih oglasnih obejktih kot objektih za lastno oglaševanje, torej ko podjetja oglašujejo svoje dejavnosti recimo na Rudniku, v resnici pa jo opravljajo za Bežigradom. Opozarjam, da to ni skladno s prostorskih načrtom,« je še dodala Barle.

Starejše novice