Foto: Bobo
Ljubljanainfo
Čet, 26.9.2024 11:00
Pobudniki referenduma so doslej zbrali zares mizerno število podpisov.

Pred ponedeljkovo sejo mestnega sveta, kjer bodo obravnavali predlog za razpis občinskega referenduma, s katerim bi preprečili javne prireditve v Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib, je civilna iniciativa županu Zoranu Jankoviću posredovala seznam neodvisnih strokovnjakov. 

Ti bodo sodelovali pri pripravi načrta za upravljanje parka. Kljub prizadevanjem pobudnikov referenduma pa je zbiranje podpisov, potrebnih za njegovo izvedbo, doslej obrodilo bore malo sadov.

Niti deset odstotkov 

Jasmin Feratović, neodvisni mestni svetnik, je pojasnil, da so do zdaj zbrali približno tisoč podpisov, kar je precej manj od potrebnih 11.600. Večina jih je bila oddanih elektronsko, preostali pa na upravni enoti. 

A postopek zbiranja podpisov je logistično zapleten, kar je po Feratovićevih besedah eden glavnih razlogov za skromno število zbranih podpisov. 

»Podpise je treba fizično oddati na Tobačni ali Linhartovi, saj v središču mesta in drugih mestnih četrtih upravnih enot ni več. To ljudem otežuje sodelovanje,« je dejal svetnik. Poleg tega gre za tematiko, ki je zapletena in težko razumljiva širši javnosti, še dodaja.

Z referendumom so želeli pobudniki preprečiti spremembe odloka o Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib, s katerim bi občina na petih lokacijah v parku omogočila javne prireditve brez predhodnega soglasja Zavoda za varstvo narave. 

Kljub temu, da je župan Janković obljubil moratorij na množične dogodke v parku do konca leta, dokler ne bo sprejet načrt upravljanja, je civilna iniciativa vztrajala pri referendumu.

11 uglednih strokovnjakov

Na začetku tedna so predstavniki iniciative županu poslali seznam enajstih neodvisnih strokovnjakov, ki bi sodelovali pri pripravi načrta upravljanja parka. 

Med njimi so priznani strokovnjaki, kot so klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj, krajinski arhitektki Maja Simoneti in Ana Kučan, biolog Peter Trontelj in drugi.

Iniciativa poziva k transparentnemu vključevanju javnosti v pripravo načrta, denimo prek javnomnenjskih anket, fokusnih skupin in delavnic. Javnost mora biti informirana o postopku in vplivu njihovih ugotovitev na končni načrt, so poudarili.

Časa za zbiranje podpisov imajo pobudniki še do 6. oktobra.

Komentarji (1)

Maks (ni preverjeno)

Kar, a če referendum izgubijo, krijejo vse stroške referendums

Starejše novice