Slika je simbolična.
Selma Špendl
Čet, 2.3.2023 16:00
V Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib se nadaljuje šečnja dreves.

Iz Mestne občine Ljubljana so že pred časom sporočili, da bodo letos izvedli še več sanitarnih in pomladitvenih sečenj, ki se bodo odvijale na območju Krajinskega parka Tivoli.

Sečnja oslabljenih in bolnih dreves se bo nadaljevala predvidoma v jutri, 3. marca 2023.

Na Zavodu za gozdove Slovenije so na podlagi strokovnih meril in gozdnogospodarskega načrta ocenili, da je to potrebno in nujno zaradi varnosti obiskovalcev ter nadaljnjega kakovostnega, sonaravnega razvoja gozda, ki bo trajno zagotavljal socialne in ekološke funkcije tudi za prihodnje generacije.

Lani izdana odločboa za sečnjo 389 dreves

Zavod za gozdove Slovenije je že 2. decembra lani izdal odločbo za sečnjo 389 dreves na zemljiščih v lasti Mestne občine Ljubljana na območju Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib.

Izvajalec del Tisa je sečnjo na območju zaradi razmočenosti terena 18. januarja 2023 prekinil, skladno s pozivom Zavoda za gozdove Slovenije. Nato so izvedli dodatne terenske oglede, na katerih so se predstavniki Mestne občine Ljubljana, Zavoda za gozdove Slovenije in podjetja Tisa posvetovali o potrebnih nadaljnjih korakih.

Na posek čaka še sedemdeset dreves

Iz Mestne občine Ljubljana pojasnujejo, da je količina doslej posekanega in odpeljanega lesa znaša 607 kubičnih metrov, kar predstavlja približno 80 odstotkov vsega za posek označenega drevja.

Za predviden posek naj bi tako ostalo še približno 70 stoječih označenih dreves, pri katerih gre večinoma za nevarna drevesa ob poteh in za smrekovo monokulturo pod vodohranom.

Del dreves, ki jih bo doletela jutrišnja sečnja, pa je označen za posek iz sanitarnih razlogov - bolezni, glive, veter.

Zaradi stanja v naravi, kot so torej žledolom, vetrolomi, intenzivno naravno pomlajevanj naj bi bilo na tovrstnih območjih potrebno ukrepati hitreje.

»Če bi s posekom še odlašali, obstaja velika verjetnost, da bi se večji del mladja pri kasnejši sečnji poškodoval, zato postopnost izvedbe ukrepa v tem primeru ne bi bila smiselna, temveč bi bila dolgoročno lahko škodljiva,« še pojasnjujejo iz Mestne občine Ljubljana.

Temu pritrjujejo tudi strokovnjaki, profesorji in docenti Biotehniške fakultete, so še dodali.

Starejše novice