Zaradi ugodnejših vremenskih razmer v zadnjem obdobju je na cestah možno opaziti večje število voznikov enoslednih motornih vozil (motornih koles in mopedov), čeprav razmere na cestah trenutno še zdaleč niso idealne.
Policijska uprava Nova Gorica ob tem opozarja, da je sposobnost obvladovanja motorja končani zimi na bistveno nižji ravni kot ob koncu sezone.
Ob začetku sezone motoristom manjka »kilometrine«
Ob tem izpostavljajo, da je predvsem pomembno osvežiti fizično kondicijo, saj motoristom predvsem spomladi ponavadi manjka običajne »kilometrine«. Sem spadajo gibčnost, fizična pripravljenost, spretnosti in izkušenje, ki so pomembne za varno vožnjo.
Na začetku motoristične sezone težavo povzroča tudi asfaltna površina, ki je še vedno hladna in ne omogoča optimalne oprijemljivosti pnevmatik.
Zaradi zime je na vozišču prav tako veliko udarnih jam in peska od zimskega posipa, zato morajo vozniki motornih vozil (osebna, tovorna in druga vozila) posebej previdni na voznike enoslednih vozil.
Vozniki enoslednih vozil pogosto žrtve prometnih nesreč
Kljub preventivnim in represivnim aktivnostim, ki jih izvaja policija, motoristi sodijo med najbolj ogrožene in najranljivejše udeležence v cestnem prometu.
Zaradi neustreznega ravnanja drugih voznikov, so ti pogosto žrtveprometnih nesreč zaradi neustreznega ravnanja drugih voznikov motornih vozil, navaja Policijska uprava Nova Gorica.
Dejavniki, ki so velikokrat krivi za nastale prometne nesreče, so:
- vožnja z neprilagojeno hitrostjo,
- vožnja pod vplivom alkohola,
- nepravilno prehitevanje ali razvrščanje
- in izsiljevanje.
Tudi vozniki enoslednih vozil velikokrat neustrezno ravnajo
Nesreče pa se zgodijo tudi zaradi neustreznega ravnanja voznikov enoslednih vozil.
Pri teh prevladujejo predvsem neizkušenost, nepoznavanje ceste, premajhna pozornost na dogajanje v prometu, prekoračitve hitrosti, nepravilno prehitevanje ali razvrščanje, neuporaba ustrezne zaščitne opreme, vožnja enoslednih vozil na površinah, ki niso namenjene za vožnjo teh kategorij vozil.
Policijska uprava Nova Gorica pojasnjuje, da so zlasti mladi vozniki enoslednih vozil, ki so še neizkušeni, in tujci, ki ne poznajo dobro cest, pogosto žrtve prometnih nesreč zaradi kršitev predpisov ali napak, ki jih storijo sami.
V lanskem letu so bili najpogostejši primarni vzroki prometnih nesreč:
- neprilagojena hitrost,
- nepravilna smer vožnje
- neupoštevanje pravil o prednosti,
- nepravilno prehitevanje,
- in neustrezna varnostna razdalja oziroma nepravilen premik z vozilom.
Nasveti za varno vožnjo
Policija za varno udeležbo v cestnem prometu voznikom enoslednih motornih vozil svetujejo:
- pred vožnjo preverite zračni tlak v pnevmatikah in jih v prvih kilometrih vožnje primerno ogrejte;
- uporabljajte zaščitno čelado in oblačila, ki naj bodo svetle in odsevne barve, če takšnih oblačil nimate, uporabite odsevne brezrokavnike, uporabljajte zaščitno motoristično čelado (kolesarsko čelado), ki naj bo pravilno zapeta;
- čist vizir omogoča potrebno vidljivost;
- na motornem kolesu imejte vedno prižgane luči;
- hitrost in način vožnje prilagodite omejitvam in prometnim razmeram in naj vas ugodne razmere za vožnjo ne zavedejo (na vozišču lahko naletite tudi na ostanke peska ali na udarne jame);
- upoštevajte pravila defenzivne vožnje, med vožnjo bodite strpni, odgovorni in pazljivi;
- ne vozite enoslednih vozil, če ste uživali alkoholne pijače, mamila, psihoaktivna zdravila ali ste utrujeni; na vožnjo se odpravite popolnoma trezni;
- pri vožnji skozi levi ovinek se odmaknite od ločilne črte na sredini vozišča, sicer bo vaša glava brzela tudi meter globoko po smernem vozišč za nasprotni promet.
- upoštevajte, da vas lahko ostali udeleženci v prometu pogosto zaradi različnih vzrokov tudi spregledajo, zato poskušajte predvideti ravnanja drugih in se nevarnostim še pravočasno izogniti;
- za vožnjo vozil uporabljajte le površine, ki so dovoljene in predpisane za vožnjo vozila, ki ga uporabljate.