Foto: Bobo
Ljubljanainfo
Sre, 3.1.2024 11:00
Na Dunajski cesti v Ljubljani so bodo začela dela, ki bodo vplivala tudi na potek prometa na celotnem območju Ljubljane.

Prenova avtobusne in železniške postaje bo terjala dolgotrajno – bodisi delno bodisi popolno – zaporo Dunajske ceste. Dela bodo potekala tudi na Vilharjevi cesti, zaradi obnove pa je delno zaprta tudi Linhartova. Zaradi obnove podvoza pod železniško progo bodo dela potekala tudi na Šmartinski cesti pri Orto baru.

Dela naj bi potekala kar dve leti, zato bo prestolnica prometno še posebej obremenjena prav toliko časa.

Tudi tam, kjer jih prej ni bilo

Na prometne razmere bo najbolj vplivala nadgradnja omrežja na območju ljubljanske železniške postaje, in sicer najprej na nadvozu nad Dunajsko cesto. Posledično bodo spremenjeni tudi vozni redi in poti vlakov, predvsem povezave z Jesenicami in Kamnikom. Začasno postajališče je v Šiški, od koder bo organiziran avtobusni prevoz.

Ker bodo voznik iskali bolj prevozne poti, se bodo zastoji pojavljali tudi tam, kjer jih prej ni bilo. Ljubljanska policijska uprava zato voznikom svetuje, naj za prihod v Ljubljano uporabljajo javna prevozna sredstva. Če to ni mogoče, naj se na pot odpravijo pravočasno.

Promet se bo z Dunajske torej preusmeril na ostale vpadnice. 

»Predviden obvoz bo potekal po Tivolski cesti, Celovški cesti in Drenikovi cesti, nazaj na Dunajsko cesto. Najverjetneje pa se bodo vozniki preusmerili tudi na Trg OF, mimo Kolodvora, na Masarykovo cesto in Šmartinsko cesto,« so sporočili s Policijske uprave Ljubljana.

Foto: Bobo

Urejanje prometa

»Za čas obnove bodo za pomoč pri urejanju prometa poleg rednih patrulj napoteni dodatni policisti iz vsem mestnih policijskih enot, ki bodo v času prometnih konic urejali promet v različnih križiščih. Glede na kadrovske zmožnosti poskušamo vsakodnevno zagotavljati večjo pretočnost prometa, tako v mestu, obvoznici, avtocesti kot tudi drugje na območju Policijske uprave Ljubljana. Pri tem se najprej usmerjamo na lokacije, kjer so zastoji največji in kjer lahko s svojim posredovanjem dosežemo največji učinek.«

Verjetno bodo policisti promet usmerjali v naslednjih križiščih: Bavarski dvor, Ajdovščina, Topniška-Šmartinska-Vilharjeva, Celovška-Ruska, Dunajska Samova. Prav tako bodo posamezne enote dnevno spremljale prometne tokove in po potrebi prerazporejale policiste v druga križišča, v kolikor bi se izkazalo, da bi tako dosegli večji učinek za pretočnost prometa. Pri urejanju prometa bodo poleg policistov, v križiščih urejali promet tudi mestni redarji Mestne občine Ljubljana, ki bodo predvidoma urejali promet v križišču Slovenske in Aškerčeve ceste.

Prevelika gostota

Zaradi vedno večje gostote prometa v Ljubljani se dogaja, da križišča ne zmorejo več »požirati« prometa v vse smeri. Takrat se bolj obremenjena smer prometa zaustavi, tako da vozila, ki v križišče zapeljejo pri zeleni luči, ob zamenjavi luči na semaforju ne morejo pravočasno izprazniti križišča.

»Policisti v takih primerih ne izklapljajo semaforjev, temveč v križišču zgolj nudijo asistenco semaforju, tako da ustavijo vozila, ki imajo sicer zeleno luč, vendar ob preklopu semaforja na bodo mogla pravočasno sprazniti križišča. Glede na izkušnje, prisotnost policista v križiščih vpliva na upoštevanje pravil.«

Skratka, velja se poučiti o znakih, ki jih policisti dajejo s telesom ali piščalko.

Starejše novice