V Ljubljani je predvidena obsežna rekonstrukcija krožnega križišča pri Žalah, enega ključnih prometnih vozlišč na vzhodu mesta.
Obstoječe petkrako križišče bo prenovljeno v krožišče s spiralnim potekom, kar naj bi izboljšalo pretočnost prometa in povečalo varnost.
Kaj prinaša prenova?
Prenovljeno krožišče bo še vedno povezovalo pet cestnih krakov: Linhartovo cesto, Štajersko cesto, Pokopališko ulico, Flajšmanovo ulico in Savsko cesto. Ključna sprememba bo uvedba spiralnega poteka, ki prometne tokove ločuje že pred samim uvozom v krožišče in jih vodi po ločenih pasovih do izvoza.
Ta vrsta krožišča omogoča večjo prepustnost v primerjavi z običajnimi dvopasovnimi krožišči, saj odpravlja potrebo po prepletanju vozil na samem krožnem vozišču. Vozniki bodo morali že pred vstopom v krožišče izbrati ustrezen pas, saj znotraj krožišča menjava pasov ne bo dovoljena.
Razlogov, zakaj ima večjo prepustnost, je več:
- na uvozu v krožno križišče te oblike sta običajno dva pasova, ki se neposredno nadaljujeta v dva krožna pasova;
- uporaba notranjega krožnega prometnega pasu postane privlačnejša, ker ni potrebe po prepletanju (menjavi prometnega pasu);
- uvozni prometni tok ni več omahljiv pri uvozu v krožno križišče (voznik opazuje samo vozila na enem krožnem prometnem pasu), kar poveča prepustno sposobnost uvozov;
- večje hitrosti vožnje skozi križišče (dejstvo, da je vsakemu smernemu prometnemu toku namenjen svoj vozni pas in da ni nevarnih prepletanj povzroča pri voznikih občutek večje varnosti, kar pa rezultira z večjo hitrostjo).
Spremembe prometnega režima
Z rekonstrukcijo se bo spremenil tudi režim vožnje na Pokopališki in Flajšmanovi ulici, ki bosta postali enosmerni dvopasovni cesti. Pokopališka ulica bo enosmerna v smeri od Šmartinske proti krožišču, Flajšmanova pa v nasprotni smeri.
Fizična ločitev pasov bo na določenih mestih prekinjena zgolj za omogočanje vstopa na notranji pas, vendar bo menjava pasov med vožnjo po krožišču fizično otežena s posebnimi elementi, ki usmerjajo tok vozil.
Poudarek na varnosti pešcev in kolesarjev
Zaradi večjih hitrosti, ki jih dosegajo vozila v spiralnih krožiščih, bodo načrtovalci namenili posebno pozornost varnosti nemotoriziranih udeležencev. Vozniki bodo morali prednost na prehodih za pešce in kolesarje še vedno zagotavljati, razen če bo prometna signalizacija določala drugače.
Problematika prometne varnosti nemotoriziranih udeležencev v prometu v krožnih križiščih s spiralnim potekom se rešuje na več načinov, predvsem pa z naslednjimi ukrepi:
- nadzorom nad hitrostjo na uvozih in izvozih (že pri nastanku projekta);
- izvedbo le enega prometnega pasu na izvozu;
- ločevanje uvoznih prometnih pasov z vmesnimi ločilnimi otokom 28/38;
- zamikom prehoda za pešce in kolesarje na uvozu in izvozu;
- izvedbo ukrepov za umirjanje prometa na uvozih v krožno križišče;
- vodenje nemotoriziranih udeležencev v prometu na drugi ravnini (izvennivojsko).